Alternatywy Część 1: Zaczynamy przygodę z kawą – French Press.

źródło: Coffee.Gurus.net
źródło: Coffee.Gurus.net

French press – czego po nim oczekujemy.

W przypadku french pressa całe nasze zmielone ziarno jest zanurzone w wodzie – w cylindrze do którego wkładamy metalowy filtr.  Czym skutkuje taka konstrukcja? Pełniejszym body i teksturą wynikającą z większej ilości tłuszczu, zatem kawa zaparzona w French pressie jest dość „konkretna” i ciężka, z specyficznym odczuciem w ustach.  Kolejnym plusem w przypadku tej metody jest pełna kontrola nad grubością zmielenia, temperaturą wody i czasem zaparzania, ćwicząc tą metodą możemy dojść do zaparzenia pefekcyjnej filiżanki kawy idealnie skrojonej pod nasze preferencje.

 

Instrukcja zaparzania w French Pressie.

Poniżej lista zmiennych które bierzemy pod uwagę w przypadku tej metody.

1:  Grubość mielenia

Najważniejsze – używany młynka żarnowego! French press nie wybacza przeparzenia! Więc musimy zadbać o odpowiednią grubość – dość grubo – bardziej granulki niż piasek. Jeżeli zmielimy zbyt drobno – ekstrakcja kawy nastąpi zbyt szybko – metalowy filtr French Pressa pozwala drobinkom kawy przepływać swobodnie, może to skutkować „papierowym” smakiem.

2. Doza

Najlepiej zacząć od 7g/100ml, możemy to potraktować jako punkt wyjścia i dopasowywać dozę do naszych preferencji.

3. Temperatura Wody

Temperatura wody także może być czynnikiem który dostosujemy do naszych preferencji, jako punkt wyjścia warto spróbować 90 stopni celsjusza (zostawić wodę na około 45s w czajniku po zagotowaniu).

4.Czas zaparzania

Między 3 a 5 minut: Traktujemy 4 minuty jako punkt wyjścia, dla ciemniej wypalonej kawy 5min może być zbyt dlugim czasem a 3 minuty zbyt krótkim.

5. Proces zaparzania

Wrzucamy zmieloną kawę do wcześniej podgrzanego naczynia French Pressa. Następnie dodajemy powoli wodę aby zamoczyć wszystkie ziarna – następuje wtedy preinfuzja (możemy użyć proporcji  podwojna doza wody na ilość kawy np. 12 gram kawy – 24g wody). Po 30 sekundach wlewamy resztę wody i odczekujemy nasz określony czas zaparzania – wstępnie 4minuty i przyciskamy element z filtrem do dołu – delikatnie!

Nalewamy ostrożnie aby nie wzbudzić dna.

Gotowe!

Pamiętajmy aby wydłużyć żywotność naszego sprzętu dbajmy o niego dokładnie myjąc po każdym użyciu.

French Press to proste z pozoru narzędzie ale daje nam dużo możliwości kontroli zaparzania naszej kawy.  Polecane na początek przygody z kawą ale i nie tylko, co bardziej wymagający znajdą coś dla siebie.

 

FacebookTwitterGoogle+Podziel się