Może kawkę?

Ciążą to okres, w którym każda przyszła matka powinna ze szczególną dbałością traktować swoje zdrowie. Tym celu stosujemy pełnowartościowe diety, w których stawiamy na konkretne produkty. Dla miłośniczek herbaty jest to na tyle istotne, że niekiedy muszą odmówić sobie jej konkretnych odmian. Inne z kolei będą bardzo wskazane, wspomagając przebieg rozwoju dziecka i pozytywnie wpływając na zdrowie. Dowiedz się, jaką herbatę warto pić w ciąży regularnie, a którą należy całkowicie odstawić.

Jaką herbatę pić w ciąży dla zdrowia mamy i dziecka?

Herbata jest znana ze swoich cennych właściwości zdrowotnych. Chętnie sięgamy po nią o różnych porach dnia, nie tylko ze względu na walory smakowe i niepowtarzalny aromat. W zależności od jej odmiany możemy spodziewać się pozytywnego wpływu na pracę poszczególnych układów i narządów. Nie zawsze jednak wiemy, czy w ciąży warto pić herbatę i jeśli tak, to jaką?

Jak się okazuje, bardzo duża grupa kobiet na całym świecie traktuje herbatę jako główny napój prozdrowotny. W ciąży chętnie piją ją regularnie ze względu na zawarte w niej polifenole i antyoksydanty, zapobiegające rozwojowi wielu chorób. Najpopularniejszą jest herbata czarna. Jednak kobiety chętnie stawiają również na herbatę zieloną, czerwoną czy coraz bardziej znany Rooibos. Czy tego typu herbaty są zdrowe dla ciężarnych?

Jakie herbaty warto pić w ciąży? Przede wszystkim są to:

Herbaty owocowe w ciąży

Herbata owocowa to jeden z najbezpieczniejszych wariantów dla kobiet w ciąży. Suszone owoce mogą działać korzystnie na zdrowie ciężarnej, zwłaszcza jeśli postawisz na herbatę z żurawiny czy napar owocowy bez zawartości teiny.

Doskonałym pomysłem dla kobiet ciężarnych jest Herbata Raspberry Herbal, która powstała na bazie owoców, liści hibiskusa i płatków czerwonej róży. Nie zawiera w ogóle kofeiny, teiny, ani barwników i perfum, dlatego też jest w pełni bezpieczna w ciąży.

Czy można pić czarną herbatę w ciąży?

Jeśli chodzi o herbaty czarne, nie są one szczególnie wskazane, ale lekarze też nie zabraniają ich picia od czasu do czasu. Warto wybierać te, które mają mniejszą zawartość kofeiny. Ważne jest jednak, aby przestrzegać zaleceń co do ilości. Lepiej wypijać maksymalnie dwie do trzech filiżanek na dobę.

Herbata zielona w ciąży — czy jest szkodliwa?

Lekarze mówią raczej jednogłośnie: herbata zielona w ciąży jest dozwolona, ale w niedużych ilościach. Jeśli będziesz pić nie więcej niż jedną filiżankę na dzień, nie zadziała ona na Ciebie niebezpiecznie.

Czy można pić herbatę czerwoną w ciąży?

Herbata czerwona jest dostępna w różnych odmianach, dlatego ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy jest dozwolona w ciąży. Jeśli chodzi o herbatę Pu-erh, lepiej jest ją odstawić na ten okres. Wszystko za sprawą tego, że wypłukuje ona składniki mineralne z organizmu.

Z kolei całkowicie wskazana jest herbata Rooibos z czerwonokrzewu afrykańskiego. Ta świetnie wpływa na zdrowie przyszłej matki, niweluje nudności i jest dobrym źródłem cennego żelaza, które zapobiega ciążowej anemii. Dodatkowo, Rooibos możesz pić również podczas karmienia piersią.

Jakie herbaty są zakazane dla kobiet w ciąży?

Istnieje oficjalna lista herbat, których powinny unikać przyszłe matki. Chodzi przede wszystkim o te, które mają dużą zawartość teiny (kofeiny). Pijąc sporo herbaty, kobiety ciężarne mogą ryzykować jej nadmiarem, co z kolei przyczynia się do przedłużenia ciąży, a nawet zbyt małej wagi noworodków. Jak wskazują badania, zbyt duża ilość kofeiny zwiększa także ryzyko poronienia o 50%. Warto więc ostrożnie podchodzić do picia herbaty, która ma jej dużą zawartość.

Ważne!

Kobiety ciężarne mogą dostarczać dziennie maksimum 200 mg kofeiny (teiny). W przeliczeniu to około 4-5 filiżanek herbaty czarnej lub zielonej, czy też 2-3 kubki.

Z czego lepiej całkowicie zrezygnować, będąc w ciąży? Lepiej nie pij takich herbat jak: