...
Może kawkę?
kolory herbat

Jakie mamy barwy herbaty?

Udostępnij

Herbata zaraz obok kawy jest z pewnością jednym z najpopularniejszych naparów na świecie. Roślina ta pochodzi ze starożytnych Chin, skąd wraz z biegiem czasu rozprzestrzeniła się na cały świat przez szlaki żeglugowe czy lądowe i podróżujących nimi handlarzy. Nie każdy jednak wie, że możemy wyróżnić aż sześć jej kolorów!

Herbata czarna

Czarna herbata jest z pewnością najbardziej rozpowszechnionym na całym świecie rodzajem. Jej charakterystyczny ciemny kolor wynika z pełnej oksydacji liści. Proces ten polega na pozostawieniu świeżo zebranych liści herbaty do momentu aż zwiędną. Następnym etapem jest ich zgniecenie, a to doprowadza do uwolnienia enzymów odpowiedzialnych za oksydację. Po tym etapie liście są poddawane suszeniu.

Herbata czarna charakteryzuje się mocnym, wyrazistym smakiem i ciemną, bursztynową barwą naparu. W zależności od regionu pochodzenia, czarna herbata może mieć różne nuty smakowe – od słodkich i owocowych po te dymne i korzenne.

Przykłady wysokiej jakości czarnych herbat to Assam z północy Indii czy Darjeeling. Na bazie czarnej herbaty powstają rownież najpopularniejsze mieszanki Earl Grey.

Herbata zielona

Herbata zielona to druga pod względem popularności herbata na świecie. W odróżnieniu od tej czarnej, liście herbaty zielonej są minimalnie przetwarzane i poddawane jedynie lekkiej oksydacji.

Najlepszej jakości zielona herbata to japońska Sencha Miyazaki, uprawiana na południowej wyspie Kiusiu. Region Miyazaki jest znany z wykorzystywania tradycyjnych metod uprawy i przetwarzania, a także z ekologicznych praktyk rolniczych. Herbata ta wyróżnia się świeżym, roślinnym smakiem z delikatną goryczką i subtelnymi nutami umami. Dzięki ciepłemu klimatowi i obfitym opadom warunki w Miyazaki wpływają na bogaty i złożony profil smakowy.

Zielona herbata jest ceniona m.in. za swoje właściwości zdrowotne:

  • Zawiera dużą ilość antyoksydantów, które mogą pomóc w walce z wolnymi rodnikami;
  • Ma właściwości pobudzające dzięki większej zawartości kofeiny.
  • Zawarte w zielonej herbacie flawonole mogą chronić przed miażdżycą;
  • Polifenole i katechiny mogą działać antynowotworowo;
  • Zielna herbata może przyczynić się do pobudzenia metabolizmu i redukcji tkanki tłuszczowej.

Smak zielonej herbaty jest zazwyczaj delikatny i trawiasty lub lekko kwiatowy. W Polsce często można się spotkać z zielona herbatą, która wzbogacona jest różnego rodzaju dodatkowymi aromatami, np. owocowymi. Te mają nieco złagodzić jej wyrazisty smak i nadać mu odrobiny słodyczy.

Herbata biała

Herbata biała powstaje z młodych liści, które zawierają bogactwo dobroczynnych substancji. Liście te są bardzo delikatnie przetwarzane i suszone na słońcu. Proces ten minimalizuje oksydację, co pozwala zachować niezwykle naturalny smak i aromat.

Czy wiesz, że?

Herbata biała jest najmniej przetwarzaną z wszystkich rodzajów herbaty?
Dodatkowo jest uznawana za najszlachetniejszą i najzdrowszą.

Biała herbata wyróżnia się bardzo delikatnym, subtelnym smakiem i jasną (słomkową) lub niemal przezroczystą barwą naparu. Jest ceniona za swoje właściwości zdrowotne, podobnie jak zielona herbata, zawiera dużo antyoksydantów i ma działanie relaksujące.

Herbata czerwona

Herbata czerwona, znana również jako Pu Erh, jest dość specyficznym rodzajem herbaty. Przechodzi unikalny proces fermentacji i sezonowania, podobnie jak sery czy wino. Liście są najpierw poddawane częściowej oksydacji, a następnie fermentacji przez bakterie i drożdże. Proces ten może trwać od kilku miesięcy do nawet kilkudziesięciu lat.

Czerwona herbata ma ziemisty, bogaty smak i głęboką, czerwoną barwę naparu. Jest często spożywana po posiłkach ze względu na swoje właściwości wspomagające trawienie.

Pu-erh jest rodzajem herbaty szczególnie popularnym w Chinach, gdzie jest on uważany za herbatę o właściwościach leczniczych.

Herbata niebieska

Herbata niebieska, znana również jako Oolong lub herbata turkusowa, to półoksydowana herbata, która łączy cechy zarówno tej czarnej, jak i zielonej.

Liście są częściowo oksydowane, co nadaje im unikalny profil smakowy – od świeżych i kwiatowych nut do tych głębszych i bardziej wyrazistych smaków. Ta odmiana herbaty jest szczególnie popularna w Chinach i na Tajwanie.

Przykłady wysokiej jakości herbat Oolong to Tie Guan Yin i Da Hong Pao.

Herbata żółta

Herbata żółta to rzadki i ekskluzywny rodzaj herbaty, który jest produkowany głównie w Chinach. Proces produkcji jest podobny do zielonej herbaty, jednak liście są dodatkowo poddawane dłuższemu procesowi suszenia i powolnej fermentacji. Ten unikalny proces nadaje herbacie charakterystyczny żółty kolor i oryginalny smak.

Żółta herbata jest delikatniejsza od zielonej, ale bardziej wyrazista niż biała herbata. Ma subtelny, słodkawy smak i lekko wyczuwalny kwiatowy aromat. Ze względu na skomplikowany proces produkcji i ograniczoną dostępność, żółta herbata jest jednym z najdroższych rodzajów herbaty na rynku.

Każdy rodzaj herbaty ma swój unikalny smak, aromat i właściwości, dlatego warto eksperymentować i odkrywać różne odmiany. Niezależnie od wyboru, herbata pozostaje wspaniałym napojem, który towarzyszy nam na co dzień.

Ostatnie nowości

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.