Może kawkę?

Kawa na czczo – czy to nam nie szkodzi?

Kawa, w wielu krajach tak popularna, że jej picie rywalizuje z dziennym spożyciem wody. Dla wielu z nas poranna filiżanka to nieodłączny rytuał, który pozwala zacząć dzień z energią. Ale czy picie kawy na pusty żołądek jest dla nas zdrowe? To zależy od stanu zdrowotnego, dodatków i innych elementów, które warto poznać. 

 

Kawa na czczo czy po śniadaniu — co lepsze?

Kawa jest nie tylko źródłem kofeiny. To bogate źródło różnych składników, które mogą wpływać na nasz organizm, również pozytywnie. Wielu ekspertów zastanawia się, czy picie kawy na pusty żołądek może wpływać na nasze zdrowie inaczej niż po jedzeniu.

Czy kawa na pusty żołądek rzeczywiście szkodzi? Przeprowadzone badania pokazują, że gorycz zawarta w kawie może stymulować wydzielanie kwasu żołądkowego. Dla wielu osób może to oznaczać różne dolegliwości, np. zgagę czy niestrawność. Badania nie potwierdzają jednak teorii, że picie kawy na czczo jest bardziej szkodliwe dla ścianek żołądka niż po posiłku. W rzeczywistości, w testach przeprowadzonych na grupie osób wrażliwych na kawę, nie stwierdzono różnicy w reakcji organizmu niezależnie od tego, czy kawa była pita na pusty, czy pełny żołądek.

 

 

Jak na zdrowie wpływa picie kawy na czczo?

Kawa na pusty żołądek w dużych ilościach może podnosić poziom kortyzolu. Ten hormon stresu, oddziałuje na wiele funkcji w naszym ciele, w tym metabolizm, ciśnienie krwi i poziom cukru. Wysoki poziom kortyzolu przez dłuższy czas może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Częsta jest cukrzyca, choroby serca czy osteoporoza. Chociaż kawa stymuluje produkcję kortyzolu, regularne jej picie w rozsądnych ilościach może sprawić, że ten efekt będzie znikomy lub nie wystąpi wcale. 

Oprócz tego, wypijana w dużych ilościach kawa na czczo skutki uboczne może powodować również w innych formach. Potencjalne skutki picia kawy na pusty żołądek to:

  • Stymulacja wydzielania kwasu żołądkowego: Kawa może stymulować żołądek do produkcji większej ilości kwasu. Dla osób z wrażliwym żołądkiem może to prowadzić do uczucia zgagi lub niestrawności.
  • Wzrost poziomu kortyzolu:  Kawa na czczo może wpływać na poziom kortyzolu, znanego jako hormon stresu.
  • Wpływ na glikemię: Słodzona lub kawa z mlekiem może wpływać na poziom cukru we krwi. Takich połączeń powinni unikać cukrzycy. 
  • Wpływ na układ nerwowy: Kofeina stymuluje układ nerwowy, co może prowadzić do uczucia pobudzenia. Niektóre osoby pijąc kawę na pusty żołądek mogą zaobserwować drżenie rąk, kołatanie serca czy niepokój.
  • Tolerancja na kofeinę: U niektórych osób regularne picie kawy na pusty żołądek może prowadzić do podwyższonej tolerancji na kofeinę. Wówczas większa jest też potrzeba spożywania większych ilości kawy, aby uzyskać ten sam efekt pobudzenia.
  • Wpływ na absorpcję składników odżywczych: Kawa na czczo może wpływać na wchłanianie pewnych składników odżywczych, np. wapnia czy żelaza.

 

Pamiętaj!

Dla wielu ludzi picie kawy na pusty żołądek nie powoduje żadnych negatywnych skutków, podczas gdy inni mogą doświadczać dolegliwości. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepożądane skutki po spożyciu kawy, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

 

Kawa z mlekiem na czczo

Kawa z mlekiem może wpływać na poziom cukru we krwi. Zwykle następuje to wtedy, gdy jest spożywana na pusty żołądek w sporych ilościach. Dla osób z cukrzycą może to oznaczać zwiększoną konieczność monitorowania poziomu cukru. Tak samo może działać słodzona kawa i ta z dodatkiem napojów roślinnych. Takich połączeń powinni więc unikać wszyscy, którzy mają problemy z cukrem: diabetycy, a nawet osoby z hipoglikemią. Lepiej jest postawić na czarną kawę. 

Kawa, choć jest źródłem wielu korzyści dla zdrowia, może również przynieść pewne skutki uboczne. Ważne jest, aby obserwować, jak nasz organizm reaguje na kawę i dostosować jej spożycie do naszych potrzeb zdrowotnych. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości po wypiciu kawy na pusty żołądek, zastanów się nad zmianą nawyków. Jedno jest pewne: kawa pozostanie ulubionym napojem wielu z nas, niezależnie od pory dnia.