Może kawkę?
Czy kawa podnosi ciśnienie?

Poradnik baristy: Jak przygotować perfekcyjne espresso w domu?

Udostępnij

Aktualnie w sieci pojawia się naprawdę dużo poradników dotyczących tego, jak przygotowywać rozmaite kawy. My mamy dla Ciebie wskazówki pochodzące od najlepszych baristów. Lubisz espresso i chcesz wzbogacić swoje doznania smakowe o nowe, oryginalne metody parzenia tej najpopularniejszej kawy? Sprawdź nasze porady, które pomogą Ci przygotować idealne espresso, które wypijesz samo, lub przyrządzisz jako najlepszą bazę wielu kaw i napojów kawowych.

Kilka słów o espresso

Każdy, kto choćby trochę interesuje się kawami, wie że espresso cechuje się intensywnym smakiem i aromatem. Jednak to nie wszystko, co warto o nim wiedzieć. Espresso jest ubóstwiane szczególnie we Włoszech, bo to właśnie Włoch wynalazł je na początku XX wieku. Jego historia jest ściśle powiązana z kulturą picia kawy, która w różnych regionach Włoch jest szczególnie kultywowana od dawien dawna.

Początki espresso sięgają 1901 roku, gdy Ligi Bezzera, przedsiębiorca z Mediolanu, wynalazł pierwszą maszynę do przygotowywania tej kawy. Co ciekawe, głównym celem było stworzenie urządzenia, które w szybkim czasie zaparzy kawę dla pracowników fabryki. Powstała maszyna używała pary i ciśnienia, aby szybko przepuścić gorącą wodę przez zmieloną kawę. Patent ten został później sprzedany Desidero Pavoni. To właśnie on zaczął produkcję pierwszych ekspresów pod swoją marką „La Pavoni”. Zostały one zaprezentowane na Wystawie Światowej w Mediolanie w 1906 roku. Projekt został udoskonalony, co umożliwiło masową produkcję maszyn.

Na przestrzeni lat technologia rozwinęła się na tyle mocno, że stale można było wprowadzać różne innowacje. Wprowadzono rozwiązania, które umożliwiły wytworzenie wysokiego ciśnienia bez użycia pary. Sposób ten skutkował powstania charakterystycznej dla espresso kremowej pianki, znanej do dziś jako crema.

Ciekawostka!

Nazwa „espresso” pochodzi od włoskiego słowa „espressamente”, które oznacza „specjalnie dla Ciebie”. Odnosi się do szybkiego sposobu zaparzania i indywidualnego charakteru każdej przygotowanej filiżanki kawy.

Espresso stało się nie tylko sposobem parzenia kawy, ale ważną częścią włoskiej (i nie tylko) kultury. Stały rozwój umożliwia ciągłe doskonalenie tej uwielbianej przez miliony kawy na całym świecie. Dzięki temu dziś możemy wręcz przebierać w sposobach przygotowywania espresso, a różne metody umożliwiają nam smakowanie w rozmaitych jego „przebraniach”.

Czym cechuje się idealne espresso?

Mimo wielu metod parzenia z pomocą różnych urządzeń i akcesoriów, istnieją pewne cechy, które posiada idealne espresso. Najwięksi bariści i koneserzy kawy zgodzą się co do jednego: espresso powinno mieć bogaty, skoncentrowany smak, z charakterystyczną goryczką. Na wierzchu ma gęstą piankę, nazywaną crema, a wytworzenie tej doskonałej, to stałe wyzwanie specjalistów ze świata kawy.

Czym cechuje się idealne espresso? Jego tajemnice to:

  • Skoncentrowany smak – prawdziwe espresso ma intensywny, bogaty, skoncentrowany smak z akcentem goryczki.
  • Mała objętość – espresso powinno być przede wszystkim niewielkie, a typowa porcja to 25-30 ml.
  • Aksamitna, gęsta crema – na wierzchu idealnego espresso musi znajdować się warstwa kremowej, gęstej pianki, nazywanej crema. Powstaje ona naturalnie w wyniku ekstrakcji pod wysokim ciśnieniem. Pianka ma brązowy odcień, nie powinna być matowa.
  • Piękny, kuszący aromat – idealne espresso ma aromat, który kusi i dodaje apetytu. Zwłaszcza po wymieszaniu unosi się w powietrzu i pobudza zmysły.

Idealne espresso – w tym tkwi sekret!

Wiadomo już, jak wygląda, pachnie i z czego się składa perfekcyjne espresso. A jak je przygotować? Jego tajemnica tkwi w szczegółach, które łatwo przeoczyć, a które mają bardzo duże znaczenie dla ostatecznego efektu.

Prawdziwe espresso robimy z porcji zmielonej kawy, która wynosi 7g. Należy też przestrzegać temperatury wody, która w tym przypadku powinna mieć 88 st. C. Z kolei temperatura powstałego espresso ma 67 stopni, po zaparzaniu przez 25 sekund.

O tym pamiętaj!

Możesz wybrać kawy pod espresso, które są specjalnie przeznaczone do parzenia takiej kawy. Jeśli chcesz dobrać ją samodzielnie, postaw na Arabikę. Z kolei, gdy lubisz delikatniejszy smak, wybierz mieszankę. Ziarna powinny być długo wypalane, mieć ciemnobrązowy odcień. Najlepiej wybieraj kawę kolumbijską lub z Kostaryki. Ważny jest stopień zmielenia kawy – gruboziarniste skutkują słabym espresso o krótkim smaku, a zbyt drobno zmielone sprawią, że kawa będzie zbyt gorzka lub kwaśna.

Jak zrobić idealne espresso krok po kroku?

  1. Wybierz ziarna wysokiej jakości, najlepiej te przeznaczone typowo pod espresso. Możesz eksperymentować z różnymi mieszankami.
  2. Zmiel ziarna tak, aby uzyskać równomierny proszek. Pamiętaj, aby stopień mielenia był dostosowany do ekspresu i techniki parzenia. Nie mogą być one ani za drobne, ani zbyt grube.
  3. Zmierz odpowiednią ilość kawy (najlepiej 7g) i ubij równomiernie w kolbie z odpowiednią siłą, aby zapewnić optymalną ekstrakcję.
  4. Ustaw ekspres na odpowiednią temperaturę. Urządzenie powinno zapewniać ciśnienie w graniach 9-15 barów.
  5. Uruchom ekspres, idealne espresso powinno być gotowe po 25 sekundach od momentu rozpoczęcia parzenia.
  6. Sprawdź, czy powstała na wierzchu crema jest gęsta i gruba. Powinna mieć orzechowy, bogaty kolor.

To najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci przygotować espresso od podstaw, gdy jesteś początkujący. Z czasem możesz eksperymentować, poznając inne metody i oryginalne rozwiązania na stworzenie ulubionej kawy.

Ostatnie nowości

kawa z syropem

Jaki syrop do kawy wybrać?

Wybierając kawiarnie na mieście, bardzo często decydujemy się na lokale, które oferują kawy spoza standardowego repertuaru. Bardzo dużym wzięciem cieszą się kawy z syropami smakowymi.

Czytaj więcej