Może kawkę?
rodzaje kaw

Rodzaje kaw – poradnik od A do Z

Udostępnij

Kawa fascynuje miliony ludzi na całym świecie. Choć jej potencjał wciąż pozostaje nieodgadniony, my jesteśmy gotowi odkryć przed Tobą kolejne jej tajemnice. Odsłaniamy nowe karty, dzięki którym dowiesz się więcej o rodzajach kawy. Wszystko po to, aby odkrywać ulubione smaki, napoje i kompozycje z zastosowaniem różnych ziaren. Przeczytaj nasz przewodnik po kawach, pełen zaskakujących ciekawostek i praktycznych informacji.

Podstawowe rodzaje kaw

Podstawą każdego przewodnika po kawach jest przedstawienie jej głównych rodzajów. Możemy wyróżnić dwa rodzaje ziaren kawy: Arabika i Robusta.

Z pewnością słyszałaś o nich niejednokrotnie, ale czy wiesz wszystko, co może Ci się przydać przy jej przyrządzaniu? Sprawdźmy:

  • Kawa Arabika to najpopularniejszy gatunek kawy na świecie. Nic więc dziwnego, że to właśnie na nią trafiasz najcześciej, kupując kawę do swojego domu lub w kawiarni. Arabika stanowi ok. 60-70% globalnej produkcji kawy. Jej ziarna są delikatne, mają mniejszą zawartość kofeiny i są cenione za łagodny, ale złożony smak. Nie bez znaczenia pozostaje też niepowtarzalny aromat. Kawa Arabika charakteryzuje się różnymi nutami: owocowymi czy kwiatowymi. Często zauważany w niej jest też lekko kwaskowaty posmak. Jest więc idealnym wyborem dla miłośników kawy, oceniających sobie wielowarstwowe doznania.
  • Kawa Robustajest to gatunek kawy o bardziej intensywnym i wyrazistym smaku. Ma również większą zawartość kofeiny niż Arabika. Ziarna Robusty są odporniejsze na warunki atmosferyczne, a więc wiąże się to z łatwiejszą uprawą. W smaku kawa Robusta jest bardziej gorzka, często można wyczuć w niej ziemiste i czekoladowe nuty. Jest ceniona jako idealny wybór do espresso, które wymaga intensywności.

Kawa Speciality

Arabika i Robusta to podstawowe rodzaje ziaren kawy, uprawiane na całym świecie. Ale czy wiesz, że są jeszcze inne typy, pod względem których moczmy charakteryzować kawę? Chodzi np. o jakość.

Kawa speciality, a właściwie jej nazwa, odnosi się do najwyższej jakości ziaren kawy, które spełniają rygorystyczne standardy oceny. Ziarna speciality pochodzą z unikalnych plantacji – często są one ekologiczne, małe, a nawet rodzinne. Na takich plantacjach duży nacisk kładzie się na nadzorowanie każdego etapu uprawy, zbioru i obróbki.

Kawa speciality jest więc połączeniem doskonałego terroir*, precyzyjnej uprawy i optymalnego przetwarzania. Każda partia jest oceniana przez profesjonalistów z branży, a jej wynik musi wynieść minimum 80 punktów na 100. Jeśli jest niższy, partia taka nie uzyska miana kawy speciality.

* Terroir –  to francuskie pojęcie, odnoszące się do unikalnych warunków geograficznych, klimatycznych i glebowych, które wpływają na cechy uprawianej kawy.

Zapewne chcesz wiedzieć nieco więcej o jej smaku. Kawa speciality jest szczególnie wybierana przez koneserów, którzy chcą odkrywać unikalne profile smakowe. Można w niej wyuczuć delikatne, kwiatowe nuty, ale też bardziej intensywne, czekoladowe akcenty.

Kawy regionalne

Kawa regionalna, jak wskazuje nazwa, jest ściśle związana z danym miejscem. Każdy region na świecie, w którym uprawia się kawę, ma swoje unikalne warunki. Dotyczą one klimatu, gleby i technik uprawy. Wszystkie wpływają na charakterystykę końcowego produktu: smak kawy, aromat, akcenty i wyczuwalne nuty.

Przykładowo: kawa z Etiopii, uważanej za kolebkę kawy, często charakteryzuje się nutami jagodnymi i kwiatowymi. Z kolei kawa z Kolumbii oferuje raczej bardziej zbalansowane profile. Możesz wyczuć w niej orzechowe i czekoladowe akcenty.

Kawy regionalne pozwalają odkrywać kulę ziemską, zwłaszcza zakątki, które słyną z najlepszej jakości upraw. Dzięki nim możesz poznawać tak urozmaicone kawowe smaki i aromaty.

Różne metody parzenia kawy

Stawiając na poszczególne rodzaje ziaren, możesz wykorzystywać też różne metody parzenia kawy. Pamiętaj, że nie wszystkie ziarna nadają się do każdej techniki! W jednej mogą sprawdzić się lepiej, w innej gorzej.

Przygotowaliśmy krótki przewodnik po kawach: o czym pamiętać, wybierając rodzaj kawy i różne metody zaparzania?

  1. Klasyczne Espresso najlepiej powstaje z ziaren o mocniejszym smaku. Sprawdza się tutaj Robusta, ale też mieszanki z Arabiką. Pamiętaj, że espresso jest bazą do przygotowywania innych kaw jak cappuccino czy macchiato.
  2. Metody przelewowe (np. drip) podkreślają subtelne nuty i złożoność kawy Arabika.
  3. French press doskonale sprawdza się w celu wydobycia pełni smaku i bogatego aromatu grubo zmielonych ziaren.
  4. Cold Brew – jest to metoda parzenia kawy na zimno. Pijemy ją z lodem, ale stanowi też świetną bazę do kawowych koktajli na lato. W tej metodzie z powodzeniem stosujemy zarówno Arabikę, jak i Robustę.
  5. Aeropess to dosyć nowoczesna metoda parzenia kawy, która łączy w sobie elementy kilku innych technik. Idealnie sprawdza się tutaj Arabika o jasnym lub średnim paleniu. Metoda ta pozwala na wydobycie unikalnych cech kawy z danego regionu. Możesz więc stosować przy niej single origin, czyli kawa jednorodna.

Kawowe smaki i aromaty

Kawowe smaki i aromaty to temat rzeka. Przedstawiliśmy Ci tylko podstawowe, ale jakże cenne, informacje. Okazują się bardzo pomocne, aby rozpocząć swoje pierwsze kroki w poszukiwaniu ulubionych smaków i połączeń.

Różne rodzaje ziaren kawy, metoda parzenia i każda przygotowana kawa mogą dostarczyć Ci innego bukietu smaków.

Pamiętaj, że Arabika jest łagodna i ma owocowy lub kwiatowy akcent. Robusta jest bardziej intensywna i oferuje raczej ziemiste nuty. Kawa Speciality zaskakuje szerokim spektrum smaków – cytrusy, jagody, ale też głębokie akcenty czekoladowe i karmelowe. Eksplorując świat kawy, odkrywasz jej bogactwo pod względem smaku i aromatu, które mogą uczynić każdy łyk niepowtarzalnym.

Ostatnie nowości