Może kawkę?
Tolima region kolumbia

Tolima wychodzi z cienia – historia niezwykłej kawy kolumbijskiej

Udostępnij

Bez wątpienia Kolumbia jest jednym z najpopularnieszych krajów słynących z pozyskiwania najlepszej jakości ziaren. Przechadzając się palcem po mapie możemy natrafić na jej zakątki, które kojarzymy z uprawy wyjątkowej kawy o zróżnicowanych profilach. Antioquia, Huila czy Caldas zdecydowanie się tu wyróżniają. Jednak warto sięgnąć nieco dalej i zagłębić się w inne rejony, aby poznać ich prawdziwe bogactwo. Tolima, bo właśnie o takim obszarze mowa, jest trzecim co do wielkości regionem produkującym kawę w tym kraju. Zyskuje na popularności jednak dopiero od niedawna.

Tolima – miejsce, w którym kawa  znaczy jeszcze więcej

Tolima, a dokładniej znajdujący się tam Planadas, to trudno dostępny obszar położony miedzy Andami a dorzeczem rzeki Magdalena. Panujące tam warunki klimatyczne wyjątkowo sprzyjają uprawie wysokiej jakości kawy. Nie bez znaczenia są też wysokości, które sięgają tam ok. 1800 m n.p.m. i więcej. Wszystko to odpowiada za unikalne profile smakowe, których doświadczamy, próbując kawę z tamtejszych upraw.

Kolumbia słynie z uprawy kawy na szeroką skalę, a Tolima odpowiada już za 12% rocznej produkcji w kraju. Mimo, że inne zakątki kraju nieco „zepchnęły” ją na dalszy plan pod względem popularności, obecnie zyskuje na rozgłosie. Najwięksi koneserzy kawy doceniają region Planadas za ekologiczne plantacje, ręczne zbierane odmiany i staranne przetwarzanie. Miejsce to słynie również z niebanalnego podejścia do produkcji kawy bezkofeinowej w naturalny sposób. A ta obecnie staje się coraz bardziej pożądana.

Warto przeczytać: Czy kawa bezkofeinowa jest zdrowa?

Dekofeinizacja kawy z Planadas w regionie Tolima

Znane są różne metody dekofeinizacji kawy. Niesamowitym rozgłosem jednak zaczyna cieszyć się metoda z zastosowaniem trzciny cukrowej, z którą można spotkać się właśnie w regionie Tolima.

Proces dekofeinizacji przy użyciu EA z trzciny cukrowej odbywa się w pełni naturalnie. W dużej mierze wpływa to na uznanie, z jakim spotkała się ta technika. Błędem nie byłoby stwierdzenie, że proces ten działa na kofeinę jak magnes. Umożliwia w pełni naturalne usunięcie jej z kawy nie ingerując jednocześnie w oryginalne cechy. To oznacza, że ziarna nie zostają w żaden sposób pozbywane naturalnego smaku, aromatu, akcentów i wyczuwalnych nut. W ten sposób uzyskać można kawę najwyższej jakości o niesamowitych profilach, a całkiem pozbawioną kofeiny.

Jak przebiega produkcja kawy bezkofeinowej z Tolima?

Dostępna w Fonte kawa bezkofeinowa Planadas Tolima to mieszanki pochodzące od rożnych producentów tego regionu. Została dobrana poprzez selekcję najlepszych tamtejszych upraw.

Ziarna przechodzą przez wspomniany proces dekofeinizacji z pomocą trzciny cukrowej. Jednak zanim do tego dojdzie ziarna są odpowiednio myte, a następnie suszy się je naturalnie na słońcu.  Co dalej?

  1. Kiedy ziarna zostają odpowiednio osuszone, można rozpocząć redukcję zawartości kofeiny w sposób naturalny. Na tym etapie ma miejsce poddawanie ziaren parowaniu przy niskim ciśnieniu. Ma to na celu usunięcie z nich srebrnych łusek.
  2. Później ziarna nawilża się wodą w celu napęcznienia i zmiękczenia. Jest to bardzo ważny krok przygotowujący kawę do hydrolizy kofeiny, przyczepionej do soli kwasu chlorogenowego.
  3. Nawilżoną kawę kilkukrotnie myje się z zastosowaniem rozpuszczalnika octanu etylu (wspomnianego EA). Co ważne, uzyskuje się go z fermentacji trzciny cukrowej, uprawianej w Kolumbii. Nie ma to nic wspólnego więc z syntezą chemiczną.
  4. Powyższy krok przebiega aż do momentu, gdy kawa zostaje całkowicie pozbawiona kofeiny.
  5. Na końcu ziarna są czyszczone, aby dokładnie usunąć pozostały w nich EA, a następnie zostają one osuszone do poziomu wilgotności 10-12%.

Cały ten proces sprawia, że w pełni naturalnie powstaje kawa bezkofeinowa, która nie zostaje  pozbawiona wyjątkowych cech smakowych charakterystycznych dla tego obszaru.

W mieszance znajdziesz odmiany Castillo i Carturra, zbierane w okresach marzec-czerwiec i październik-grudzień. Są uprawiane na plantacjach znajdujących się na wysokości 1800 m n.p.m i pochodzą od drobnych producentów kawy.

W Planadas działa kilka spółdzielni, które kładą duży nacisk na zrównoważone praktyki rolnicze. Dzięki temu wszystkie plantacje są nadzorowane w odpowiedni sposób, a pochodząca stamtąd kawa cieszy się wielkim uznaniem ze względu na swoje unikalne walory.

Sprawdź: Co daje nam ekspres automatyczny?

Pozostaje pytanie, dlaczego kawa z regionu Tolima nie jest tak popularna jak te pochodzące z innych zakątków Kolumbii? Na pewno wpływ na to ma położenie tego miejsca. Jest to region trudno dostępny i odległy, co nie sprzyjało transportowi i dystrybucji. Przez wiele lat toczyły się tam także konflikty zbrojne, które odbiły piętno na rozwoju inwestycji. Obecnie jednak Planadas wychodzi z cienia i zyskuje na coraz większym znaczeniu. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to już producent podnoszący standardy produkcji i odgrywający ważną rolę w promowaniu kawy z Tolima na rynku międzynarodowym.

Ostatnie nowości