Miód znany jest od wieków ze swoich właściwości leczniczych, ale również ze względu na walory smakowe. Często zastępujemy nim tradycyjny cukier w herbacie lub kawie. Wymienić możemy wiele gatunków, a każdy z nich posiada szereg właściwości wspomagających nasz organizm. Co więcej, powstaje coraz więcej ciekawych wersji miodu np. z dodatkiem porzeczki, malin czy cynamonu. Nic więc dziwnego, że dużo osób wybiera właśnie taki zamiennik zamiast klasycznego cukru.
Miód to naturalny zamiennik cukru, z którego dobrodziejstw chętnie korzysta coraz więcej osób. Słodzik ten jest nie tylko bardzo smaczny, ale przede wszystkim zdrowy. Z tego też powodu chętnie dodajemy go do kubka ulubionjustifyej herbaty, aby nadać jej lekko słodkiego smaku i wzmocnić organizm na zimę. Miód od lat stosowany jest w medycynie naturalnej nie tylko w walce z przeziębieniem. Zawiera wiele prozdrowotnych właściwości, a wśród nich możemy wymienić między innymi poprawę odporności czy obniżenie ciśnienia krwi.
Oprócz tego miód pomaga w takich dolegliwościach jak:
Na rynku możemy znaleźć kilka podstawowych rodzajów miodów, dzielonych w zależności od ich pochodzenia. Są to:
Miód ten pochodzi z drzew iglastych lub liściastych. Jest to jeden z najdroższych rodzajów miodu na rynku. Bez wątpienia miód spadziowy różni się od tych nektarowych głównie ze względu na jego zapach i smak. Znaczenie ma również sposób jego wytwarzania przez pszczoły. Spadź iglasta, z której powstaje miód, to słodka i lepka ciecz, pojawiająca się na gałęziach i liściach niektórych gatunków drzew. Tak więc wyróżnić możemy dwa podgatunki ze względu na pochodzenie, a więc miody spadziowe iglaste i liściaste.
Pierwszy z nich najczęściej powstaje najczęściej z sosny, modrzewia, świerku i jodły. Cechuje go delikatnie gorzki posmak, jednocześnie jest mniej słodki od innych gatunków miodu. Najczęściej porównywany jest do gryczanego. Drugi z wymienionych gatunków miodów spadziowych charakteryzuje się jaśniejszą barwą przypominającą jasny brąz lub lekko zielonkawą. Pozyskiwany jest z dębu, wierzby oraz buku. Posiada delikatny, kwiatowy aromat, a także bardziej wyrazisty smak. Często stosowany jest jako naturalny słodzik do kawy czy herbaty czarnej.
Charakterystyka miodu spadziowego:
Właściwości miodu spadziowego:
Miód wrzosowy króluje wśród miodów nektarowych. Pozyskiwany jest oczywiście z kwiatów wrzosu, a jego wysoka cena spowodowana jest niewielką ilością wrzosowisk w Polsce. Miód wrzosowy bardzo często znajduje zastosowanie w kuchni. Idealnie współgra z nim herbata zielona (przełamuje jej gorzkawy smak) lub kawa, a także dodajemy go do wypieków, mięs czy nawet do sosów. Znajduje on również zastosowanie w kosmetyce ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i wygładzające. Miód wrzosowy dodaje się więc do wielu maseczek czy kremów do twarzy.
Charakterystyka miodu wrzosowego:
Właściwości miodu wrzosowego:
Pozyskiwany jest podczas kwitnienia białej lipy (robinia akacjowa). Jako jeden z nielicznych ma bardzo jasną barwę, określaną jako jasnosłomkowa. Miód akacjowy uważany jest za jeden z najsłodszych gatunków, co spowodowane jest wysoką zawartością fruktozy. Zawiera flawonoidy, kwas syrynowy i witaminy z grupy B.
Charakterystyka miodu akacjowego:
Właściwości miodu akacjowego:
Miód posiada więcej kalorii niż zwykły cukier. Nic więc dziwnego, że często pojawia się pytanie, czy słodzenie miodem jest zdrowe dla naszego organizmu. Należy przede wszystkim pamiętać, że każdy gatunek jest inny i ma różny skład. Najniższą wartością IG (indeks glikemiczny) charakteryzują się miody akacjowe, które są polecane zwłaszcza dla cukrzyków.
Natomiast najwyższą kaloryczność wykazują miody wielokwiatowe, których raczej powinniśmy unikać w trakcie odchudzania i wtedy, gdy spożywamy miód częściej. Słodzenie kawy miodem wielokwiatowym może spowodować, że dostarczymy naszemu organizmowi sporą ilość cukrów.
Jeśli lubimy herbatę zieloną, wybierajmy miód wrzosowy, który delikatnie przełamie jej posmak. Z kolei w przypadku herbaty czarnej sprawdzą się wszelkie innego rodzaju miody, np. akacjowy. Najlepiej eksperymentować, poznając różnorodne gatunki i wybierając ten, który idealnie trafi w nasze kubki smakowe.
Należy się zastanowić, w jaki sposób spożywać miód, aby w pełni skorzystać z jego właściwości prozdrowotnych. Miód traci swoje właściwości w temperaturze powyżej 50 stopni. Dodanie go do gorącego napoju sprawi więc, że nie skorzystamy z jego prozdrowotnego działania w pełni. Słodzenie miodem kawy jest zalecane dopiero wówczas, gdy napój delikatnie przestygnie. Dzięki temu miód zachowa wszystkie swoje właściwości, a my nie zrezygnujemy ze słodkawego smaku kubka ulubionego napoju o poranku.
Pn-Pt 10.00 – 18.00
Sob 11.00 – 16.00
ul Warszawska 4
87-100 Toruń
tel 505 95 95 32
© 2022 FONTE. All rights reserved