Może kawkę?

Codziennie potrzebujemy odpowiedniej dawki energii, aby pokonywać nowe wyzwania i podołać postawionym celom. Szukamy więc wielu rozwiązań, które pomogą nam działać efektywnie. Często więc stawiamy na napoje zwierające kofeinę. Możesz zdecydować się na tradycyjną kawę lub herbatę, do wyboru masz również wysokiej jakości Yerba Mate czy popularne napoje energetyczne. Wszystko zależy od tego, jakich dokładnie efektów oczekujesz. Sprawdź, co na pobudzenie wybrać, aby zyskać maksimum skuteczności i jednocześnie nie wpłynąć negatywnie na zdrowie.

Pobudzające związki w kawie i herbacie

Za pobudzające właściwości kawy i herbaty odpowiadają alkaloidy, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy. Wspomniane związki to między innymi kofeina, którą spotkasz w kawie, teina zawarta w herbacie czy mateina w Yerba Mate. Są to tak naprawdę te same alkaloidy pod innymi nazwami.

Ciekawostka!

Kofeinę znajdziesz również w kakao, a tabliczka ciemnej czekolady z jego wysoką zawartością zawiera podobną ilość tej substancji co filiżanka herbaty oolong.

 

O czym warto pamiętać przy wyborze herbaty na pobudzenie?

 

    • Pączki posiadają więcej alkaloidów niż liście herbaty;

    • Liście ze zbiorów wiosennych będą bardziej pobudzające niż te zebrane w późniejszych porach;

    • Każde kolejne parzenie wpływa na zmniejszenie ilości kofeiny w naparze;

    • Dłużej parzona herbata będzie bardziej pobudzająca. W gotującej się wodzie ekstrakcja kofeiny zachodzi dopiero po upływie 15 minut.

Jaka kawa na pobudzenie?

Jeżeli chodzi o kawę ziarnistą, możemy wyróżnić dwa podstawowe gatunki: Arabica 100% i Robusta. Pierwsza z nich jest bardzo delikatna i subtelna w smaku. Należy do szlachetniejszego rodzaju kaw ziarnistych.

Arabica najczęściej wykorzystywana jest do kaw przelewowych czy filtrowanych oraz jako kawa pod espresso. Robusta jest natomiast mocna i aromatyczna w smaku, dodatkowo często zawiera intensywną, czekoladową nutę. Dlatego ten typ kawy sprawdza się najlepiej w połączeniu z mlekiem. W kawie znajdziesz od 80 do 200 mg kofeiny i jest to zależne od jej rodzaju.

Ile kofeiny ma kawa?

 

    • Espresso – przygotowanie polega na przeciśnięciu pod wysokim ciśnieniem gorącej wody przez zmieloną kawę. Jeżeli chodzi o zawartość kofeiny, wynosi ona 1700-2250 mg/l. Natomiast filiżanka espresso o pojemności 25-35 ml zawiera jej około 65 mg.

    • Kawa parzona – napój przygotowany w ten sposób zawiera 70-140 mg kofeiny w 250 ml. Oczywiście na tą ilość wpływa użyta proporcja kawy i wody.

    • Cappuccino – powstaje na bazie espresso. Dodana ilość mleka nie wpływa na zawartość kofeiny i napój posiada taką samą ilość alkaloidu co espresso.

    • Kawa rozpuszczalna – podczas wytwarzania traci część kofeiny. Przygotowany na jej bazie napój w filiżance 220 ml zawiera ok.50-80 mg kofeiny.

    • Kawa bezkofeinowa –  pomimo nazwy posiada śladowe ilości kofeiny i może to być nawet 1-7 mg.

Pobudzająca herbata

Wiele osób kawę zastępuje herbatą, która również może znakomicie pobudzać. Do wyboru masz wiele gatunków, a każdy z nich posiada szereg różnych właściwości. Co będzie więc najlepszym wyborem jeżeli poszukujesz pobudzającej herbaty?

Najpopularniejsze rodzaje herbaty. Jaką wybrać na pobudzenie?

 

    • Herbata czarna – wytwarzana jest w procesie fermentacji liści z drzewa herbacianego. Czarna herbata charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi oraz spowalniającymi proces starzenia. Napar zawiera 40-120 mg teiny w filiżance.

    • Biała herbata  – pozyskiwana z młodych liści krzewu herbacianego. Jest odmianą zielonej herbaty. Wyróżnia się wśród wieloma dobroczynnymi właściwościami. Szacuje się, że biała herbata zawiera o 15% mniej kofeiny niż tradycyjna zielona herbata i są to ilości  na poziomie 6-70 mg w filiżance.

    • Herbata zielona – bogata w wiele cennych witamin i minerałów. Napar jest delikatny w smaku i aromatyczny. W jednym kubku zielonej herbaty znajdziesz z reguły ok. 12-75 mg kofeiny. Dodatkowo substancja wchłania się wolniej niż w przypadku kawy, dając o wiele bardziej długotrwały efekt.

    • Herbata czerwona – Pu-Erh, herbata Oolong czy Puszong. Czerwona herbata świetnie nas pobudza i wspomaga organizm podczas infekcji. Zawartość teiny w jednej filiżance to ok. 50-75 mg.

Czy Yerba Mate dodaje energii?

Yerba Mate jest wytwarzana z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Napój ma kolor zielonobrązowy, a w smaku jest dość cierpka i aromatyczna. W składzie zawiera kofeinę, dzięki czemu zwalcza nadmierne zmęczenie i likwiduje senność. Dodatkowo, znajdziesz w niej witaminę A i C. Jeżeli chodzi o kofeinę – jej zawartość w Yerba Mate to około 85 mg w filiżance. Napar nie zadziała tak szybko jak kawa, ale jego wpływ na organizm utrzymuje się o wiele dłużej. Wsparcie i stymulacja dla organizmu jest stopniowe, a dodatkowym plusem jest powolne wychodzenie ze stanu pobudzenia. Stosując Yerba Mate, nie otrzymujesz nagłego odcięcia energii, jak ma miejsce w przypadku kawy.