Może kawkę?

Młynki do kawy, jakie są różnice i jaki wybrać?

Gdy spacerując po mieście, wpadamy do kawiarni na ulubioną kawę, często widzimy za ladą profesjonalnego baristę, który ze zwinnością operuje zaawansowanym ekspresem i innymi kawowymi akcesoriami. To właśnie on ma zdolność przekształcić zwykłe ziarna kawy w budzący Cię do życia kofeinowy potok czułości.  Ale czy to jego umiejętności, czy zaawansowany sprzęt decydują o tym, jak smakuje nasza kawa? 

 

Oj nie! Nie znajdziesz tu odpowiedzi na to pytanie, ale opowiemy dlaczego dobrze dobrany sprzęt stanowi klucz do odblokowania świata smaków zawartych w ziarnach kawy. Dziś opowiemy Wam o młynkach do kawy, różnicach między nimi oraz pokażemy, jak wybrać ten idealny dla Was. Zatem przygotujcie się na aromatyczną podróż, gdzie również aawansowani kawosze znajdą kilka smaczków dla siebie, zaczynajmy.

 

Mały przystanek! Zanim jednak zagłębimy się w różne rodzaje młynków,  warto wspomnieć o zaletach świeżo mielonej kawy. Dlaczego warto mielić ziarna samodzielnie? 

4 powody, przez które już nigdy nie zmielisz kawy “na zapas”.

 1. Pełnia smaku – świeżo zmielone ziarna to gwarancja bogatego smaku i intensywnego aromatu, którego nie da się porównać z kawą mieloną kupioną w sklepie.
 1. Większa świeżość – mieląc kawę na bieżąco, zapewniasz sobie jej maksymalną świeżość i unikasz utraty cennych walorów smakowych.
 1. Kontrola nad grubością mielenia – każda metoda parzenia kawy wymaga innego stopnia mielenia, a posiadając własny młynek, możemy dostosować grubość mielenia do naszych potrzeb.
 1. Eksperymentowanie z różnymi ziarnami – mieląc kawę samodzielnie, możemy próbować różnych rodzajów ziaren, odkrywając w ten sposób swoje ulubione smaki i aromaty.

Teraz, gdy już wiecie, dlaczego warto mielić kawę samodzielnie i przed zaparzeniem, przyjrzyjmy się bliżej młynkom, czyli sprawcą tego zamieszania. 

Jak rozróżnić młynki dostępne na rynku? 

Dobór odpowiedniego młynka do kawy to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim klucz do odkrycia pełni smaku naszego ulubionego napoju. Wybierając młynek, warto pamiętać, że precyzyjna regulacja grubości mielenia jest niezbędna, gdyż różne metody parzenia wymagają zróżnicowanego stopnia zmielenia ziaren.

Ale od początku! Zacznijmy od tego, że młynki do kawy dzielimy na te pod espresso i te do alternatyw. Dalej podział jest prosty elektryczne i ręczne, spójrzcie na podsumowanie: 

Młynki do espresso:

 1. Elektryczne młynki do espresso – te młynki mają bardzo precyzyjną regulację grubości mielenia, co jest niezbędne dla uzyskania doskonałego smaku espresso. Często są wyposażone w funkcje, takie jak timer czy programowalne ilości mielonej kawy.
 2. Ręczne młynki do espresso – choć mniej popularne niż elektryczne, oferują również wysoką precyzję mielenia. Idealne dla osób, które cenią sobie tradycyjne metody i mają więcej czasu na przygotowywanie kawy. Wymagają jednak więcej wysiłku fizycznego niż młynki elektryczne.

Młynki do metod alternatywnych parzenia kawy:

 1. Elektryczne młynki do metod alternatywnych — umożliwiają regulację grubości mielenia, dzięki czemu można dostosować je do różnych metod parzenia, takich jak drip, Chemex czy Aeropress. Zwykle są uniwersalne i mogą być używane również do espresso.
 2. Ręczne młynki do metod alternatywnych — przenośne i kompaktowe, świetnie sprawdzają się podczas podróży czy w biurze. Pozwalają na mielenie ziaren z różnym stopniem grubości, ale mogą być czasochłonne.

Zmagając się z tajemnicami dobrego mielenia, wędrowaliśmy już przez fascynujący labirynt różnorodnych młynków – zarówno tych elektrycznych, jak i ręcznych. Pokzaliśmy ich główne zastosowania. Teraz nadszedł czas, aby zmierzyć się z ostatnim wyzwaniem – wyborem idealnego młynka, który pozwoli nam w pełni cieszyć się niezwykłymi doznaniami smakowymi naszego ulubionego napoju.

 

Młynek idealny dla Ciebie! – na co zwrócić uwagę

Przyjrzyjmy się zatem, jak połączyć zdobytą wiedzę z praktyką, aby dokonać właściwego wyboru sprzętu. Uwzględnimy wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na naszą decyzję – od metody parzenia kawy po ograniczenia budżetowe, a także nasze osobiste preferencje i styl życia. Jak więc wybrać idealny młynek do kawy? Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Budżet – określ, ile jesteś w stanie wydać na młynek. Ręczne młynki są zazwyczaj tańsze, ale mogą wymagać więcej pracy. Elektryczne młynki są wygodniejsze, ale mogą być droższe, zwłaszcza te z większą liczbą funkcji.
 2. Częstotliwość parzenia kawy – jeśli pijesz dużo kawy, warto zainwestować w elektryczny młynek, który szybko i wygodnie zmieli ziarna. Jeśli parzenie kawy to dla Ciebie sporadyczny rytuał, ręczny młynek może być wystarczający.
 3. Metoda parzenia – jeśli jesteś miłośnikiem espresso, zdecyduj się na młynek dedykowany do tego rodzaju kawy. Jeśli eksperymentujesz z różnymi metodami parzenia, wybierz uniwersalny młynek, który pozwoli Ci mielić ziarna na różne grubości.
 4. Wielkość i design – pamiętaj, że młynek będzie zajmować miejsce w Twojej kuchni. Wybierz model, który wpasuje się w wystrój Twojego wnętrza i będzie odpowiedni pod względem wielkości.
 

Dotarliśmy do mety i oto kilka słów na zakończenie. Wybór młynka do kawy to kwestia indywidualnych preferencji, stylu życia i oczekiwań. Zainwestuciej w urządzenie, które pozwoli Wam w pełni cieszyć się aromatem i smakiem świeżo zmielonej kawy, a z pewnością obudzisz w sobie baristę. 

 

Ostatecznie, nie można zapomnieć, że odkrywanie świata kawy to nie tylko proces nauki, ale także niezwykła, pełna przygód podróż. Wybierając odpowiedni młynek, inwestujemy w naszą kawową edukację i pozwalamy sobie na eksperymentowanie z różnymi smakami, odkrywając w ten sposób nasze ulubione aromaty. Cieszmy się więc niezwykłym doświadczeniem, jakim jest parzenie kawy, i pamiętajmy, że odpowiedni młynek to klucz do osiągnięcia tego magicznego smaku, którego szukamy.

 

Pozwól sobie na chwilę relaksu i magiczne doznania smakowe, które zaowocują (dosłownie! wie to każy, kto spróbował naszej Kenii- linkowanie do produktu)  wspaniałymi wspomnieniami związanych z kawą. Niech Twoja przygoda z kawą będzie równie niezwykła, jak sam napój!

 

Uwielbiasz przesiąkać kawowymi tematami? Posłuchaj ich na żywo podczas spotkań  z naszym baristą i roasterem. Na grupowych lub dedykowanych szkoleniach poznasz tajniki niejednego sposobu przygotowywania kawy. Więcej informacji i zapisy pod dominik.czapla@fonte.com.pl