Może kawkę?
kawa w ciąży

Czy można pić kawę w ciąży?

Udostępnij

Miłośniczki kawy z pewnością zadają sobie to pytanie z obawy o konieczność całkowitego zrezygnowania z kawy. Czy można pić kawę w ciąży? Jeśli tak, to jaką? Jak kawa wpływa na rozwijające się dziecko? Jeśli jesteś przyszłą matką, sprawdź wszystkie niezbędne informacje, aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo.

Kawa w ciąży – tak czy nie?

Będąc w ciąży z pewnością chcesz jak najlepiej zadbać o rozwijające się dziecko. W tym celu stosujesz rozmaite metody wpływające na Twój stan zdrowotny. Bardzo istotna jest zmiana diety, o czym na szeroką skalę mówią lekarze i specjaliści z dziedziny dietetyki. Opiera się to jednak nie tylko na nawykach żywieniowych, ale też na wprowadzeniu zmian dotyczących tego, co na co dzień wypijasz. Tak też jest z kawą, którą warto ograniczyć lub odstawić, jednak nie zawsze jest to konieczne.

Kawa w ciąży jest dość kontrowersyjnym tematem, który u jednych budzi obawy, u innych jest traktowany dość swobodnie. Niezależnie od tego, warto powołać się na opinie specjalistów. Mówią oni, że w przypadku zdrowej ciąży umiarkowane spożycie kawy nie wpłynie negatywnie na zdrowie Twoje i Twojego dziecka. Jeśli więc nie będziesz przekraczać bezpiecznych dawek, nie masz się czego obawiać. Nieco inaczej wygląda sytuacja ciąży zagrożonej czy problemów zdrowotnych u matki. Niektóre przypadki wymagają całkowitej rezygnacji z tego napoju!

Ile można pić kawy w ciąży?

W ciąży dozwolone jest wypijanie nie więcej niż 2-3 małych filiżanek kawy. Wszystko zależy jednak przede wszystkim od zawartości kofeiny, wokół której obraca się cały temat.

Lekarze rekomendują przyszłym matkom, aby nie przekraczać 200-300 mg kofeiny dziennie. Musisz więc zwracać uwagę na zawartość kofeiny w kawie, po którą sięgasz standardowo. Jeśli zawiera ona jej znaczne ilości, a Ty lubisz pić więcej niż jedną kawę dziennie, warto zamienić produkt na ten o zmniejszonej ilości kofeiny.

Co ważne, możesz postawić na kawę bezkofeinową, która nie odbiega smakowo od tej z zawartością kofeiny!

Warto przeczytać: Ile kofeiny ma kawa?

Jak kawa wpływa na dziecko?

Przekraczając podane powyżej standardy, możesz narazić się na poważne konsekwencje zdrowotne. Zbyt duża ilość kofeiny w ciąży może wpłynąć nie tylko na Twój stan, ale także negatywnie działać na rozwijające się dziecko.

W jaki sposób nadmierne spożycie kawy wpływa na ciąże?

  • Większe ryzyko poronienia – badania wskazują, że spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży podnosi ryzyko poronienia.
  • Niska masa urodzeniowa dziecka – nadmierne spożycie kawy z wysoką zawartością kofeiny to także narażenie się na to, że dziecko będzie miało zbyt niską masę urodzeniową.
  • Problemy zdrowotne dziecka – kofeina przenika przez łożysko, dlatego jej spożycie w zbyt dużych ilościach może skutkować nieodpowiednim rozwojem płodu. Możliwe są problemy z układem nerwowym i sercowo-naczyniowym u dziecka.

Kawa w ciąży wypijana w zbyt dużej ilości to również ryzyko dla samej matki. W ten sposób narażasz się na nieprzyjemną zgagę, niedobory bardzo ważnych minerałów jak wapń czy magnez, a nawet cenne dla rozwoju płodu żelazo. Częste spożywcze kawy może skutkować też wypłukiwaniem się kwasu foliowego, który jest tak istotny właśnie w okresie ciąży.

Jaką kawę pić w ciąży?

Na pewno nieodpowiednim wyborem będą kawy rozpuszczalne czy gotowe mieszanki, wzbogacane o niesłużące nam substancje. Unikaj też popularnych kapsułek do ekspresów, które są równie szkodliwe ze względu na niekorzystne dodatki.

Najlepszym wyborem będzie wysokiej jakości kawa. Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po tą, która zawiera mniej kofeiny niż standardowo.

Jeśli nadal obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, sięgnij po kawę bezkofeinową! Jest to najlepszy wybór dla matek chcących zachować swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko negatywnych skutków. Kawa bez kofeiny nie odbiega w żadnym stopniu pod względem smaku, wyczuwalnych akcentów czy aromatu od tych z zawartością kofeiny. Wszystko dzięki specjalnym procesom dekofeinizacji, które pozbawiają ziaren tego związku bez usunięcia walorów smakowych danego gatunku. W przypadku chęci wypijania większej ilości kaw możesz postawić też na inne produkty, jak kawa zbożowa, kawa z cykorii czy kawa specjalnie dedykowana matkom.

Jak widać, kawa w ciąży nie musi być niebezpieczna, jeśli będziesz przestrzegać określonych norm dotyczących ilości kofeiny. Niezależnie od przypadku zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Ginekolog prowadzący Twoją ciążę przeanalizuje sytuację i odniesie się do tego, czy można pić kawę w ciąży bez ryzyka.

Ostatnie nowości