Szkolenia dla Ciebie

Początek to nie ekspres, młynek, ziarno, początek to nauka. Wiele razy spotkaliśmy się z sytuacją, że urządzenia nie były odpowiednio dobrane, barista stojący za ekspresem wartym bardzo dużo nie za bardzo wiedział co z tym narzędziem zrobić. Na każdym szkoleniu powtarzamy, ekspres, młynek, tamper, dzbanek to są narzędzia w naszych rękach, dopiero my mając odpowiednią wiedzę możemy się tymi narzędziami poprawnie posługiwać. W tym celu nasi specjaliści pomogą Wam dobrać odpowiedni produkt, metody parzenia oraz nauczą jak poprawnie sporządzić napar. Stworzone specjalnie w tym celu programy szkoleniowe pomogą doświadczonym już baristom a także osobom dopiero wkraczającym w świat kawy. Temat kawy jest bardzo obszerny, a my podczas przeprowadzanych warsztatów chętnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem z naszej codziennej pracy. Samo parzenie kawy to sztuka, więc nie da się jej nauczyć w ciągu jednego dnia, to jest proces, który trwa. U nas już ponad 15 lat i cały czas się uczymy…więc aby rozpocząć przygodę z kawą pozwólcie, że Was nieco w ten świat wprowadzimy.
W naszej ofercie mamy przygotowane takie szkolenia jak :


Szkolenie BASIC BARISTA

Czas trwania: około 6 godzin

Grupa: maksymalnie 6 osób

Koszt na osobę: 300 PLN

Dla kogo: Osoby rozpoczynające swoją przygodę z kawą, domowi bariści, osoby chcące uporządkować wiedzę.

Cel: Zdobycie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z zakresu parzenia espresso, cappuccino, caffe latte oraz podstawowe zagadnienia dotyczące eksploatacji sprzętu.

Forma: Wykład z użyciem technik multimedialnych, ćwiczenia praktyczne grupowe i indywidualne. Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe. Szkolenie zakończone egzaminem praktycznym i potwierdzone certyfikatem.


Program:

 • Omówienie programu: prezentacja multimedialna – 1h
 • Sprzęt: czyszczenie i eksploatacja ekspresów młynków, systemów filtracji – 30 min
 • Espresso: Zasada 4M; cechy i parametry espresso; kryteria oceny; czynniki determinujące espresso; historia kawy, metody obróbki, palenia, odmiany – 1h
 • Techniki pracy: espresso krok po kroku; dozowanie, dystrybucja i ubicie; praca z młynkiem – 1h
 • Cappuccino: parametry; dobór mleka i dzbanków; kryteria oceny; teksturowanie mleka na cappuccino i latte; podstawy latte art: rozeta, serce – 1h
 • Ćwiczenia praktyczne: przygotowywanie espresso, regulacja młynka, przygotowywanie cappuccino – 2h
 • Egzamin praktyczny – 15 min Podsumowanie i zakończenie


ADVANCED BARISTA – certyfikowane

Czas trwania: 2 x 7 godzin

Grupa: maksymalnie 6 osób

Koszt na osobę: 750 PLN

Dla kogo: Osoby początkujące i średnio doświadczeni bariści. Również dla osób chcących uporządkować swoją wiedzę kawową.

Cel: Zdobycie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z zakresu parzenia espresso, cappuccino, caffe latte oraz podstawowe zagadnienia dotyczące eksploatacji sprzętu. Podstawy latte art. Wprowadzenie do analizy sensorycznej i cup tastingu.

Forma: Wykład z użyciem technik multimedialnych, ćwiczenia praktyczne grupowe i indywidualne. Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe. Szkolenie zakończone egzaminem teoretycznym i praktycznym i potwierdzone certyfikatem.


Program :

Dzień 1 :
Dzień 2 :

 • Omówienie zagadnień : systematyzowanie zdobytej wiedzy, poczęstunek - 15 min
 • Techniki latte art : część druga - 1h
 • Analiza sensoryczna: prezentacja materiałów, gatunki, odmiany, obróbka - wpływ na sensorykę; istota oceny; porównanie singli i mieszanek, arabiki i robusty; wady w kawie; druki i analiza - 2h
 • Alternatywne techniki zaparzania kawy: dripper, chemex, aeropress, syfon - 30 min
 • Lunch - 30 min
 • Ćwiczenia praktyczne: próba kalibracji; wrażliwość sensoryczna, cupping mieszanek i singli; wyniki i dyskusja - 3h
 • Egzamin : praktyczny i teoretyczny. Podsumowanie wyników i wręczenie certyfikatów - 1,15 h

LATTE ART - certyfikowane

Czas trwania: 6 godzin

Grupa: maksymalnie 4 osoby

Koszt na osobę: 500 PLN

Dla kogo: Początkujący i doświadczeni bariści.

Cel: Zdobycie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z zakresu latte art.

Forma: Wykład z użyciem technik multimedialnych, ćwiczenia praktyczne grupowe i indywidualne. Uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe. Szkolenie zakończone egzaminem praktycznym i potwierdzone certyfikatem.


Program:Sklep, kawiarnia, szkolenia: ul. Warszawska 4,
87–100 Toruń
pn.-pt. 8:00-18:00, sob. 11:00-16:00
T: +48 505 95 95 32 /
e: kawiarnia@fonte.com.pl
, biuro@fonte.com.pl