Może kawkę?

 Flat white – jak ją zrobić?

Kawa to nie tylko zwykły napój. Dla prawdziwych miłośników to coś więcej. Przy parzeniu kawy towarzyszy nam cała filozofia, którą bierzemy sobie do serca. Jednym z napojów kawowych, który zdobywa coraz większą popularność, jest flat white. Z jednej strony podobna do latte i cappuccino, z drugiej tak inna. Niektórzy nazywają ją „złotym środkiem”. Twierdzą że tą, która nie ma sobie równych, jest właśnie flat white. Jak zrobić ją, aby smakowała jak w najlepszej kawiarni? Poznaj kluczowe zasady i zasmakuj w nowych doznaniach. 

 

Czym jest flat white?

Kawa flat white dla wielu Europejczyków jest stosunkowo nowym napojem kawowym. Jednak w Australii i Nowej Zelandii cieszy się niesamowitą popularnością od dawna. Jej nazwa dosłownie oznacza “płaską biel” i odnosi się do charakterystycznej konsystencji mleka. 

Główną cechą flat white jest jej równowaga między intensywnością espresso a delikatnością mleka. Mleko we flat white jest spieniane w taki sposób, aby miało jednolitą, aksamitną konsystencję przez całą objętość napoju. To odróżnia ją od cappuccino, gdzie mamy wyraźny podział na kilka warstw.

 

 

Flat white a latte i cappuccino

Choć kawa flat white, latte i cappuccino mogą wydawać się podobne, różnią się proporcjami i konsystencją mleka. W przypadku cappuccino masz do czynienia z grubą pianką mleczną, podczas gdy latte charakteryzuje się większą ilością mleka i cieńszą pianką. Flat white z kolei wyróżnia się średnią ilością mleka i minimalną pianką. To właśnie sprawia, że smak kawy jest bardziej wyrazisty. 

 

Jaka kawa do flat white najlepsza?

Wybór odpowiedniej kawy do przygotowania flat white to klucz do osiągnięcia idealnego smaku. Flat white, choć łagodzona mlekiem, powinna zachować wyraźny i bogaty profil smakowy kawy. Dlatego wybór odpowiednich ziaren jest tak ważny.

 • Świeżość ziaren: Jednym z najważniejszych aspektów jest świeżość kawy. Kawa ziarnista, którą zmielisz, zachowa pełnię aromatu i smaku.
 • Stopień palenia: Średni stopień palenia ziaren jest idealny do flat white. Kawa o średnim stopniu palenia ma zrównoważony smak, który nie jest ani zbyt intensywny, ani zbyt łagodny. Dzięki temu możesz poczuć głębię smaku kawy, która nie przytłoczy delikatności mleka. 
 • Profil smakowy: Dobrej jakości kawa ziarnista o średnim stopniu palenia często charakteryzuje się nutami czekolady, orzechów czy karmelu. Te nuty doskonale komponują się z aksamitnym mlekiem w flat white, tworząc harmonijny smak.
 • Pochodzenie ziaren: Różne regiony świata produkują kawę o odmiennych profilach smakowych. Do flat white doskonale nadają się kawy z Ameryki Środkowej i Południowej, które charakteryzują się zrównoważonym smakiem z lekką kwasowością.

 

Doskonała flat white — kluczowe zasady

Kluczem do przygotowania idealnej flat white jest proporcja między kawą a mlekiem. W przeciwieństwie do latte, gdzie mleko dominuje nad smakiem kawy, we flat white oba składniki są w harmonii. Dzięki temu smak kawy jest bardziej wyraźny, ale jednocześnie nie przytłacza delikatności mleka. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zrobić doskonałą kawę flat white w zaciszu własnego domu. Jak się okazuje, wcale nie jest to takie trudne. 

Sekret doskonałej flat white tkwi w detalach. Choć przygotowanie tego napoju w zaciszu domowym nie jest trudne, trzeba przestrzegać kilku zasad: 

 1. Pierwszy krok to jest jakość użytej kawy i świeżość mleka. 
 2. Dopilnuj też odpowiednich proporcji i techniki spieniania mleka. 
 3. Pamiętaj, że flat white powinna charakteryzować się gładkością. Nie ma tu podziału na warstwy. 

Niezbędne urządzenia i akcesoria do Flat White

Aby przygotować idealną flat white w zaciszu własnego domu, nie wystarczy tylko dobra kawa.  Zadbaj o odpowiednie narzędzia i akcesoria, które pozwolą uzyskać profesjonalny smak i konsystencję napoju. Najważniejsze są:

 Ekspres do kawy Flat white: To podstawa. Wybierając ekspres do kawy flat white, zwróć uwagę na możliwość regulacji temperatury parzenia.

– Młynek do kawy: Nie jest to niezbędne, możesz użyć zmielonej kawy, ale świeżo mielone ziarna to gwarancja pełnego smaku. Pomiń ten element, jeśli masz już ekspres z funkcją mielenia. 

– Spieniacz do mleka: Aby uzyskać aksamitną konsystencję mleka, wykorzystaj dobry spieniacz. Podobnie jak powyżej, również w ten element może być wyposażony ekspres. 

– Termometr do mleka: Pozwoli kontrolować temperaturę mleka, co jest kluczowe dla osiągnięcia idealnej konsystencji. 

 

Krok po kroku flat white w domu

Jeśli nie masz ekspresu z funkcją flat white, nic straconego! Nadal możesz spróbować przygotować ulubioną flat white w inny sposób. Musisz jednak być w posiadaniu młynka i spieniacza. Jak to zrobić?

 1. Zmiel kawę: Użyj kawy ziarnistej, którą samodzielnie zmielisz w młynku.
 2. Przygotuj ekspres: Upewnij się, że ekspres jest dobrze rozgrzany.
 3. Zaparz espresso: W zależności od preferencji, użyj jednej lub dwóch porcji kawy.
 4. Spień mleko: Używając spieniacza, spień mleko do aksamitnej konsystencji. Nie twórz grubej pianki.
 5. Połącz kawę z mlekiem: Delikatnie wlej spienione mleko do kawy, zachowaj proporcje.
 6. Ciesz się smakiem: Twoja domowa flat white jest gotowa do degustacji!

 

Flat white to napój dla tych, którzy cenią harmonię smaków i delikatność. Dzięki naszym wskazówkom, możesz cieszyć się jej smakiem każdego dnia.