...
Może kawkę?

O tym, że kawa ma szereg prozdrowotnych właściwości wie niemal każdy. Ten aromatyczny, gorzki napój działa pobudzająco, poprawia koncentrację i pamięć, wzmacnia metabolizm i poprawia samopoczucie, a także jest zalecany w profilaktyce niektórych schorzeń np. cukrzycy typu II. Czy kawa podnosi ciśnienie? Tak. Jednakże wiele osób przypisuje owej właściwości kawy niemal demoniczne działanie. Pojawiają się opinie, że regularne picie kawy może powodować schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Obalamy te mity – wskażemy Ci, że kawa nie jest niczym złym. Przeciwnie – unikający konsumpcji kawy tracą wiele korzyści.

Kawa i jej wpływ na ciśnienie

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, czy musisz się obawiać, że spożycie kawy spowoduje wystąpienie chorób serca lub nadciśnienia tętniczego? A może zmagasz się z nadciśnieniem tętniczym i obawiasz się, że będziesz musiał na dobre pożegnać się z kawą?

Aby odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania, warto znaleźć zależność między kawą a ciśnieniem. Jednym z głównych składników kawy jest kofeina, czyli alkaloid będący antagonistą receptorów adenozyny, który wykazuje właściwości wazodylatacyjne. Zatem, czy kofeina podnosi ciśnienie? Tak, ta substancja faktycznie prowadzi do podniesienia ciśnienia tętniczego. Wynika to ze zwiększenia sztywności naczyń krwionośnych, wzrostu oporu obwodowego, a także wzmożonej aktywności reninowej osocza i stężenia katecholamin w składzie krwi.

Warto zauważyć, że ta sama dawka kofeiny zawarta w napoju kawowym słabiej podnosi ciśnienie niż identyczna dawka znajdująca się w tabletce. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzialny jest za to drugi istotny składnik ziaren kawy, czyli kwas chlorogenowy, który obniża ciśnienie tętnicze. Tak więc można powiedzieć, że kofeina i kwas chlorogenowy wzajemnie się neutralizują przeciwstawne właściwości oddziaływania ciśnienia.

W praktyce dwie czy trzy filiżanki dziennie kawy podnoszą ciśnienie w sposób bezpieczny dla zdrowia.

Kawa –  podnosi ciśnienie czy tętno?

Zadajesz sobie pytanie, czy kawa podnosi ciśnienie czy tętno? Podnosi to i to, jednakże nie są to zawrotne wartości wzrostu przy piciu kawy w umiarkowanych ilościach. Tętno, określane również jako puls, to najprościej mówiąc ilość uderzeń serca na minutę. Norma tętna spoczynkowego dla osoby dorosłej wynosi  60-90 uderzeń serca w ciągu minuty. Z kolei ciśnienie tętnicze to siła nacisku, jaką płynąca krew wywiera na ściany tętnic. Norma dla ciśnienia skurczowego to 100-139 mmHg, a dla ciśnienia rozkurczowego 60-89 mmHg. Powyżej tych wartości można rozpoznać nadciśnienie, poniżej niedociśnienie (hipotonię).

Czy kawa jest szkodliwa dla ciśnienia? Obalamy mity

Jak wypicie kawy wpływa w praktyce na wzrost ciśnienia tętniczego? Przeciętnie u osoby zdrowej ciśnienie skurczowe wzrasta o 7-8 mmHg w ciągu godziny po jej wypiciu, a ciśnienie rozkurczowe o 6 mmHg. Ten stan utrzymuje się przez kilka godzin, aby następnie wrócić do normy

Kawa podnosi ciśnienie, jednakże dzieje się to jednorazowo i przejściowo, tuż po spożyciu kubka z gorzkim napojem. Ponadto, codzienne picie kawy skutkuje tym, że wzrost ciśnienia jest coraz mniejszy, a u wielu osób całkowicie zanika. Stąd też często słyszy się, że wypita kawa nie działa tak skutecznie jak wcześniej.

Wbrew pozorom regularne picie kawy w dawkach, które nie przekraczają bezpiecznej dawki kofeiny (do 500 mg) jest bezpieczniejsze niż sporadyczne sięganie po kawę. Mała czara podnosi ciśnienie tym, którzy sięgają po nią rzadko – w tym wypadku jedno espresso może znacznie podwyższyć pracę serca. Z tego też powodu, osoba która wcześniej nie piła za wiele kawy, nie powinna od razu sięgać po 5 mocnych kaw dziennie, gdyż może skończyć się to nawet nadciśnieniem tętniczym.

Warto zauważyć, że zazwyczaj to osoby pijące sporadycznie kawy mogą zaobserwować uciążliwe skutki uboczne picia nadmiernych ilości kawowego napoju: drżenie rąk, nadpobudliwość. Z kolei u osób obarczonym czynnikami ryzyka wieńcowego, niedokrwieniem serca, wysokim nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu – rzadkie spożycie mocnej kawy może doprowadzić do dalszego wzrostu nadciśnienia tętniczego, które może powodować w ostateczności zawał serca lub udar mózgu.

Tak więc dobra rada dla początkujących kawoszy jest taka, aby stopniowo zwiększać dzienną dawkę spożywanej kawy.

Rodzaje kawy i ich wpływ podnoszenie ciśnienia

Zastanawiasz się, czy kawa rozpuszczalna podnosi ciśnienie w znaczny sposób? A może obawiasz się picia tradycyjnej kawy mielonej, gdyż obawiasz się schorzeń serca i układu krążenia. Prezentujemy Ci, jak dane rodzaje kaw wpływają na wzrost ciśnienia.

Właściwości podnoszenia ciśnienia wynikają z zawartości kofeiny w kawie. Oznacza to, że im mniej kofeiny znajduje się w przygotowanym napoju, tym mniej podniesione zostanie ciśnienie. Najwięcej kofeiny znajduje się w kawie parzonej – w 200 ml napoju znajduje się od 70 do 140 mg tej substancji. Z kolei pijąc filiżankę espresso przyswoisz 60 do 135 mg kofeiny, a kawę rozpuszczalną 200 ml – od 50 mg do 80 mg. Tak duże widełki w zawartości kofeiny wynikają z tego, że zawartość tego składnika zależy od gatunku kawy, rodzaju krzewu kawowca, a także sposoby wypalenia ziaren.

Jeśli lubisz pić kawę w dużych ilościach, to możesz sięgnąć po kawy bezkofeinowe lub z obniżoną zawartością tej substancji. Warto też sięgnąć po kawę zbożową, która ma nieco delikatniejszy smak niż tradycyjna kawa i nie zawiera kofeiny.

Czy kawa szkodzi przy nadciśnieniu?

Czy kawa może przyczynić się do wystąpienia nadciśnienia tętniczego? Nie, jeśli jest spożywana w odpowiedniej dawce. Tak jak zresztą z każdą substancją. Należy więc zachować umiar i nie przesadzać z ilością kawowego napoju. Wbrew powszechnemu mniemaniu kawa nie jest istotnym czynnikiem ryzyka nadciśnienia. Czynniki zwiększającymi ryzyko wystąpienia nadciśnienia to przede wszystkim palenie papierosów, picie alkoholu i spożywanie soli w nadmiernych ilościach.

Istotne jest picie kawy w bezpiecznych ilościach – w przypadku osób zdrowych dzienna dawka nie powinna przekraczać 4-5 filiżanek. U osób z nadciśnieniem odpowiednia dawka to maksymalnie 3 filiżanki. Oznacza to, że kawa nie szkodzi przy nadciśnieniu, jeśli nie zostanie przekroczona zalecana dawka.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.