a
czy kawa może się przeterminować

Czy kawa może się przeterminować?

Udostępnij

Zastanawiasz się nad tym, czy można pić kawę po terminie ważności? Dla wielu osób zarówno kawa zmielona, jak i ziarnista, wydaje się produktem spożywczym zdecydowanie różnym od takich jak nabiał, warzywa czy gotowe dania. Jednak opakowanie kawy zawsze ma podaną datę przydatności do spożycia, tak jak inne produkty. Pozostaje więc pytanie, czy kawa się psuje? I czy można spożyć ją po upływie podanej na opakowaniu daty? Rozwiejmy wszelkie wątpliwości!

Kawa po terminie – czy można ją pić?

Czy kawa może się przeterminować? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Jednak nie oznacza to, że nie można jej już pić, jeśli tylko minął termin przydatności do spożycia. W praktyce wystarczy, że kawa spełnia kilka warunków, a wciąż możesz z niej korzystać.

Na co warto zwrócić uwagę? Przykładowo istotna jest jakość kawy. W przypadku hermetycznie zamkniętych ziaren można spodziewać się, że również po zakończeniu okresu ważności przeterminowana kawa ziarnista wciąż będzie smaczna. Niskiej jakości, słabe kawy jednak już nie dają takiej gwarancji.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty kaw jednorodnych.

Rodzaj kawy a spożycie po terminie

Psucie się produktów spożywczych w największym skrócie można określić jako pogorszenie jakości, a nawet całkowite zepsucie pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Oczywiście, prawidłowe przechowywanie kawy jest ważne niezależnie od tego, w jakiej jest ona formie. Jednak warto pamiętać, że przeterminowana kawa ziarnista jest mniej podatna na czynniki zewnętrzne. Zarówna taka kawa, jak i przeterminowana kawa mielona po terminie przydatności będzie odznaczać się słabszym aromatem oraz mniejszą intensywnością i wyrazistością smaku. Z kolei przeterminowana kawa rozpuszczalna szybciej reaguje na różne czynniki i raczej nie nadaje się już do picia.

Sprawdź naszą ofertę kaw Carraro, dostępnych w różnych wersjach.

W jakim terminie najlepiej zużyć kawę po otwarciu?

Nawet wtedy, gdy kawa jest w stosunkowo dobrym stanie, lepiej nie zwlekać z jej spożyciem, gdy minął już termin przydatności. W szczególności, gdy już otworzysz opakowanie kawy, warto wiedzieć, ile czasu możesz z niej korzystać:

  • Kawa ziarnista od otwarcia może stać nawet miesiąc. Najlepiej mielić ją dopiero przed podaniem,  a jeśli do tego wykorzystujesz ekspres, który sam mieli odpowiednią ilość ziaren, to jeszcze lepiej.
  • Kawa rozpuszczalna i sypana – postaraj się wypić je w ciągu dwóch tygodni od otwarcia. Jest to najlepszy okres, który pozwoli Ci zachować pełnię smaku.

Polecamy także kawy pod dripa, czyli alternatywną metodę parzenia.

Czy kawa się psuje? Obalamy mity!

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja przeterminowania, czyli sytuacji, gdy dojdzie do popsucia się kawy. O tym stanie można powiedzieć wtedy, gdy pojawi się pleśń lub rozpocznie się już proces gnicia. Bardzo często dzieje się to w przypadku kontaktu z wodą. Najłatwiej to zobaczyć, jeśli masz przeterminowaną kawę rozpuszczalną w szklanym słoiku.

Jeśli trzymasz kawę ziarnistą lub sypaną w oryginalnym opakowaniu, lepiej zajrzyj do środka i upewnij się, czy jest w dobrym stanie.

Ponadto sprawdź:

  • Kolor – jednolity, ciemny kolor oznacza kawę dobrą (nawet pomimo przeterminowania). Jeśli jest kolor jaśniejszy, zróżnicowany, jest to sygnał, że kawa już okres świetności ma za sobą.
  • Zapach – poczuj zapach kawy. Mocny i przyjemny? Kawa jeszcze może być świeża. Słaby zapach lub wręcz nieprzyjemny to jasny sygnał, że nie powinieneś jej już pić.
  • Smak – wciąż masz wątpliwości? W ciepłej wodzie wymieszaj niewielką ilość kawy. Uważaj wtedy na metaliczny, słaby i nieprzyjemny smak.

Lubisz kawę, a nie masz ekspresu? Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty ekspresów do domu. Posiadamy szeroki wybór ekspresów automatycznych oraz kolbowych.

Co zrobić z przeterminowaną kawą?

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy kawa może się przeterminować. Oznacza to, że musisz ją wyrzucić, jeśli nie nadaje się już do spożycia? Okazuje się, że nie zawsze! O ile nie ma oznak zepsucia lub gnicia, nawet pomimo braku smaku i aromatu, wciąż może być wykorzystana na inne sposoby niż parzenie.

Co zrobić z przeterminowaną kawą? Jest kilka możliwości, jak możesz ją wykorzystać:

  • Kosmetyka – możesz zrobić z niej peeling do ciała lub domową maseczkę do twarzy, której oczyszczające właściwości są nie do przecenienia.
  • Ogrodnictwo – przeterminowana kawa sypana doskonale sprawdzi się jako składnik kompostu i nawóz do roślin. Dlaczego? Ma w sobie wiele cennych minerałów – m.in. fosfor, potas, azot  i wapń.
  • Odstraszanie owadów – fusy po zaparzeniu (nawet bez picia) możesz wykorzystać  jako formę odstraszania komarów czy natrętnych muszek owocówek. Te owady bardzo nie lubią zapachu kawy.
  • Pochłanianie nieprzyjemnych zapachów – np. w lodówce, a nawet… w samochodzie!

Chociaż kawa może stracić na jakości po upływie terminu przydatności, nie oznacza to, że automatycznie staje się niebezpieczna do spożycia. Jeśli kawa nie pokazuje oznak zepsucia, możesz nadal ją wypić, ale pamiętaj, że może stracić na intensywności smaku i aromacie. A jeśli już nie nadaje się do picia, nie musisz jej wyrzucać! Istnieje mnóstwo alternatywnych sposobów jej wykorzystania, od domowych kosmetyków po naturalne środki odstraszające owady. Przeterminowana kawa może mieć jeszcze wiele zastosowań, które zaskoczą Cię swoją użytecznością.

Przeczytaj także: Czym jest ristretto

Ostatnie nowości

kolory herbat

Jakie mamy kolory herbat?

Herbata zaraz obok kawy jest z pewnością jednym z najpopularniejszych naparów na świecie. Roślina ta pochodzi ze starożytnych Chin, skąd wraz z biegiem czasu rozprzestrzeniła

Czytaj więcej
Ceny kawy 2025

Cena kawy – 2025

Dotarło to już do wielu z Was, cena kawy zarówno arabiki, jak i robusty rośnie w niewyobrażalnym tempie – już ponad 400 USc/funt. Co oznacza to

Czytaj więcej