Zielona herbata ma wiele cennych właściwości, z których jest znana na całym świecie. Między innymi ten aromatyczny napój może dodawać energii i pobudzać, dlatego często pijamy go o poranku. Czy to oznacza, że zielona herbata na noc jest całkowicie zakazana? Czy pijąc ją późnym wieczorem możesz obawiać się problemów ze snem?
Czy zielona herbata ma kofeinę?
Z pewnością wiesz, że lepiej nie sięgać po kawę wieczorem, bo z powodu kofeiny może źle wpłynąć na Twój sen. Nic dziwnego, że zadajesz sobie pytanie o to, czy ma ją zielona herbata. Kofeina tak naprawdę w niej nie występuje w takiej formie jak ta zawarta w kawie. Herbata zielona ma jednak teinę, która jest jej pochodną, ale ma łagodniejsze działanie.
W jednej filiżance zielonej herbaty znajdziesz 20-35 mg teiny. Dla porównania czarna herbata ma jej około 45 mg. Kawa może mieć nawet 200 mg kofeiny. Z drugiej strony zawartość teiny w zielonej herbacie zależy np. od długości parzenia.
Warto przeczytać: Stopnie palenia kawy.
Czy zielona herbata pobudza?
W związku z tym, że w zielonej herbacie jest o wiele mniej kofeiny niż w kawie, nie odczujesz po niej aż tak dużego pobudzenia. Mimo wszystko teina będzie stymulować Twój układ nerwowy, poprawiając koncentrację i dodając energii. Efekty są subtelne, więc nie musisz obawiać się tzw. zrywów energii, ale pobudzenie może utrzymywać się dłużej.
Zielona herbata przed snem – czy jest bezpieczna?
Po pierwsze trzeba wziąć tutaj pod uwagę fakt, że mimo, iż zielona herbata działa pobudzająco w stopniu delikatnym, niektórzy mogą odczuć to bardziej, a inni mniej. Istnieją jednak osoby, które z powodzeniem mogą pić ją na noc, a jej właściwości nie przeszkadzają im w zaśnięciu. Po drugie, to czy herbata zielona Cię pobudzi, zależy od wspomnianego stopnia zaparzenia. A po trzecie, gdy przed snem skupiasz się np. na czytaniu, zielona herbata może okazać się nawet pomocna.
Sprawdź: Jak zrobić Bubble Tea?
Jeśli chcesz pić zieloną herbatę wieczorem, pamiętaj aby robić to max. 2 godz przed snem. Dodatkowo warto przestrzegać kilku zasad:
- Zalewaj herbatę wodą w temperaturze 60-80 st. C. Zbyt gorąca woda może wydobyć gorycz i zwiększyć wydzielanie kofeiny.
- Im dłużej zaparzasz herbatę, tym więcej kofeiny uwolnią liście. Jeśli chcesz, aby była „lżejsza”, zaparzanie nie powinno trwa dłużej niż 3 min.
- Weź mniej liści niż zazwyczaj.
Tuż przed położeniem się spać możesz też sięgać po inne herbaty, które sprzyjają rozluźnieniu i relaksacji.
Najlepsza herbata przed snem
Niektóre herbaty dodają energii, inne wyciszają i redukują stres, jeszcze inne pomagają w skupieniu się i koncentracji. Na co postawić przed snem? Bez grzechu możesz sięgnąć po zioła i takie rodzaje herbat, które nie zawierają (albo mają małą zawartość) kofeiny, czy też sprzyjają spokojnemu zaśnięciu.
- Herbata miętowa
Oczywistym wyborem przed pójściem spać są zioła, a jak zioła, to warto zacząć od królowej: mięty. Herbata miętowa na noc wyciszy Cię i uspokoi. Ponadto łagodzi napięcie, niweluje bóle głowy czy brzucha, a więc zrelaksuje cały organizm – Twój umysł i ciało. W ten sposób możesz się rozluźnić i zapewnić sobie spokojniejszy sen.
- Herbata rumiankowa
Rumianek to kolejne z najpopularniejszych ziołowych rozwiązań na noc. Herbata rumiankowa ma właściwości uspokajające, redukuje stres i wspiera spokojny sen.
- Melisa
Z pewnością kojarzysz melisę z jej właściwości uspokajających. Nic dziwnego, bo herbata z melisy bardzo relaksuje, łagodzi napięcie i poprawia jakość snu.
- Lawenda
Nie jest tak popularna jak inne herbaty na noc, ale napar z lawendy również koi, relaksuje ciało i umysł, oraz bardzo wycisza, a więc będzie doskonałym wyborem przed pójściem spać.
- Rooibos (herbata z czerwonokrzewu)
Tę herbatę z południowej Afryki możesz pić o dowolnej porze dnia, nie martwiąc się o zaburzenie snu. Rooibos zupełnie nie zawiera kofeiny! Ma delikatny, lekko słodkawy smak, nie jest mocna i ma dużą zawartość antyoksydantów. Rooibos jest bardzo zdrową alternatywą dla innych herbat na noc. Ma właściwości uspokajające, łagodzi stres i napięcie.
Przeczytaj: Ile kofeiny ma kawa?
Jaka herbata na noc jest niewskazana?
Oprócz zielonej herbaty, możemy wyróżnić jeszcze kilka popularnych herbat, które mają działanie pobudzające, a więc nie są wskazane na noc.
Są to:
- Czarna herbata;
- Yerba Mate;
- Herbata biała;
- Pu-Erh/herbata czerwona.
Wszystkie powyżej wymienione herbaty zawierają dużo kofeiny i są wysoko energetyzujące.
Sprawdź także: Czy można pić kawę w ciąży?