Może kawkę?


Jak zrobić kawę doppio?

Kawa to nie tylko napój, ale cała kultura i sztuka. Jednym z bardziej specyficznych i intensywnych napojów kawowych jest doppio. Ale co dokładnie kryje się za tą nazwą i jak przygotować idealne espresso doppio? 

Podwójne espresso, czyli doppio

Espresso doppio, znane również jako doppio, to po prostu podwójna porcja klasycznego espresso. W jednym szocie znajdują się dwie porcje kawy. Dzięki temu zyskujemy intensywny i pełniejszy smak. Doppio jest idealne dla tych, którzy potrzebują mocnego zastrzyku kofeiny, ale nie tylko. Postaw na nią, gdy kochasz głęboki smak, a klasyczne espresso jest dla Ciebie zbyt słabe. 

Czym różni się caffe doppio od klasycznego espresso?

Podstawowa różnica tkwi w ilości kawy. W klasycznym espresso mamy jedną porcję kawy, podczas gdy w doppio są dwie. Oznacza to, że doppio jest bardziej intensywne w smaku, podobnie w zawartości kofeiny. Jednocześnie pamiętaj, że mimo podwójnej porcji kawy, ilość wody pozostaje taka sama, jak w standardowym espresso.Doppio a espresso doppio macchiato — jaka jest różnica?

“Doppio” to włoskie słowo oznaczające “podwójny”. Taka kawa jest więc podwójną porcją espresso. W praktyce oznacza to zaparzenie około 20 g kawy, z której otrzymuje się około 60 ml napoju. Dzięki podwójnej dawcę doppio jest mocniejsze w smaku niż standardowe espresso.

Z kolei espresso doppio macchiato wprowadza do tej równania odrobinę mleka. “Macchiato” w tłumaczeniu z włoskiego oznacza “plamisty” lub “poplamiony”. W praktyce jest to podwójne espresso “poplamione” niewielką ilością spienionego mleka. Mleko jest dodawane na wierzch kawy, tworząc charakterystyczną plamę na powierzchni napoju. Dzięki temu dodatkowi, mleko łagodzi smak kawy, czyniąc ją mniej intensywną i dodając kremowej tekstury.

Choć oba napoje bazują na podwójnej porcji espresso, różnią się obecnością mleka. Doppio jest podawane bez dodatków, podczas gdy espresso doppio macchiato zawiera niewielką ilość spienionego mleka.


Akcesoria do espresso doppio

Aby przygotować idealne doppio, potrzebujesz kilku kluczowych akcesoriów. Po pierwsze, dobry ekspres do kawy, który zapewni odpowiednie ciśnienie i temperaturę. Co jeszcze?

  • Ekspres do kawy: Najlepiej, aby był wyposażony w funkcje regulacji ciśnienia i temperatury.
  • Młynek do kawy: Świeżo zmielona kawa to klucz do intensywnego smaku.
  • Miarka: Aby dokładnie odmierzyć dwie porcje kawy.
  • Urządzenie do spieniania mleka: Jeśli chcesz dodać odrobinę spienionego mleka do swojej kawy. W ten sposób stworzysz espresso doppio macchiato. 

Jak zrobić espresso doppio? Kluczowe zasady

Kiedy potrzebujesz mocniejszego zastrzyku energii niż tradycyjne espresso, doppio jest odpowiedzią. To podwójna dawka ulubionego napoju wielu z nas. Ale jak przygotować idealne caffe doppio, które zachwyci każdego miłośnika kawy? 


Poznaj kilka prostych kroków:

  1. Zmiel kawę: Użyj świeżo zmielonej kawy ziarnistej o średnim stopniu palenia.
  2. Przygotuj ekspres: Upewnij się, że ekspres jest dobrze rozgrzany.
  3. Zaparz espresso: Użyj dwóch porcji kawy i takiej samej ilości wody, jak do jednej porcji klasycznego espresso.
  4. Serwuj natychmiast: Doppio najlepiej smakuje świeże, podane od razu po zaparzeniu. Pamiętaj, że każdy łyk ma inny smak i teksturę, dzięki czemu możesz doświadczyć pełni smaku. 

Doskonałe espresso doppio. Jak pić taką kawę?

Espresso doppio jest bardziej wyraziste i mocniejsze niż tradycyjne espresso. Dlatego warto podczas jego picia przepłukiwać usta wodą. W ten sposób lepiej poznasz smak kawy i jednocześnie złagodzisz go, jeśli jest zbyt wyrazisty. Pij doppio w kilku drobnych łykach, zaczynając od pianki na wierzchu, a kończąc na gęstszej kawie na dnie filiżanki.