Może kawkę?

Na rynku pojawia się coraz więcej modeli ekspresów do kawy. W przypadku wyboru pierwszego urządzenia, nie każdy wie, na co zwracać uwagę. Warto wiedzieć, że można przebierać spośród trzech podstawowych rodzajów: ekspresów automatycznych, kapsułkowych i manualnych. Różnią się od siebie pod względem funkcji, ale też np. ceny. Co jest istotne przy wyborze? Mamy wskazówki, które pozwolą Ci dobrać odpowiedni ekspres do potrzeb swoich i wszystkich domowników.

Ekspresy automatyczne – charakterystyka

Ekspresy automatyczne to jedne z najbardziej rozbudowanych sprzętów na rynku. Są łatwe w obsłudze i mają wiele funkcji, które umożliwiają tworzenie rozmaitych kaw i napojów na bazie kawy. Jednocześnie są najdroższe, głównie ze względu na to, że dają szereg możliwości pod względem parzenia kaw. Dlatego też są użytkowane nie tylko w domach, ale również w niewielkich kawiarniach czy cukierniach, w których serwuje się też kawę.

Czym cechuje się ekspres automatyczny?

Na tej podstawie można stwierdzić, że ekspres automatyczny ma swoje wady i zalety, jednak o wiele więcej jest plusów. Sprawdzi się zwłaszcza u osób, którym zależy na rozbudowanej technologii i nie zadowolą się prostotą oraz podstawowymi funkcjami. Z pomocą takiego ekspresu można eksperymentować, tworzyć niebanalne, pełne pomysłu kawy. Jego jakość wpływa też na sam smak. Ziarna mielone są tuż przed parzeniem, a samo zaparzanie odbywa się pod odpowiednim ciśnieniem i w optymalnej temperaturze, aby maksymalnie wydobyć walory smakowe. Właśnie dlatego takie ekspresy to podstawowy element lokalu, ale też domów wymagających kawoszy.

Ekspresy kapsułkowe – charakterystyka

Swego czasu prawdziwy boom na rynku zrobiły ekspresy kapsułkowe. Są one alternatywą dla droższych i bardziej wymagających maszyn, zwłaszcza dla osób, które lubią kawę i chcą szybko przygotowywać ją w zaciszu własnego domu. Po dziś dzień sporo osób wybiera je jako swoje pierwsze urządzenie.

Czym cechuje się ekspres kapsułkowy?

Jak widać, również ekspresy kapsułkowe mają swoje słabe i mocne strony. Warto wszystkie dokładnie przemyśleć, zanim zdecydujesz się na postawienie na tę lub inną opcję. Jeśli zależy Ci na minimalnej obsłudze i szybkim parzeniu kawy, urządzenie takie może okazać się trafne. Będzie jednak droższe i prawdopodobnie nie będziesz użytkować go tak długo, jak pozostałe. Coraz częściej pojawiają się też informacje o substancjach zawartych w kapsułkach kawowych. Można spotkać się z opinią, że w składzie mało jest zawartej kawy, a więcej dodatków, co niekoniecznie zadowoli prawdziwych koneserów.

Ekspres manualny/kolbowy – charakterystyka

Inaczej nazywa się je ekspresami kolbowymi. W przeciwieństwie do tych automatycznych, cały proces zaparzania kawy zależy od ingerencji człowieka. Takie urządzenie posiada specjalną pompę, która wytwarza wysokie ciśnienie, niezbędne do parzenia zmielonych ziaren. Ekspresy manualne są wyposażone też w bojler, który grzeje wodę. Nie sprawdzą się w każdym przypadku, gdyż obsługa wymaga obeznania. Ekspresy kolbowe będą jednak dobrym wyborem dla osób, które chcą mieć kontrolę nad przygotowywaniem kawy.

Czym cechuje się ekspres manualny/kolbowy?

Z pewnością ekspres manualny będzie dobrym pomysłem dla osób, które oczekują czegoś więcej niż standardowej kawy. Jeśli chcesz eksperymentować, dowiedzieć się więcej ze świata kawy, poznać różne metody przygotowywania napojów kawowych, czy po prostu interesuje Cię praca z urządzeniem, postaw na ekspres kolbowy. Ceny wahają się w zależności od modelu, funkcji i producenta.