Na rynku pojawia się coraz więcej modeli ekspresów do kawy. W przypadku wyboru pierwszego urządzenia, nie każdy wie, na co zwracać uwagę. Warto wiedzieć, że można przebierać spośród trzech podstawowych rodzajów: ekspresów automatycznych, kapsułkowych i manualnych. Różnią się od siebie pod względem funkcji, ale też np. ceny. Co jest istotne przy wyborze? Mamy wskazówki, które pozwolą Ci dobrać odpowiedni ekspres do potrzeb swoich i wszystkich domowników.
Ekspresy automatyczne – charakterystyka
Ekspresy automatyczne to jedne z najbardziej rozbudowanych sprzętów na rynku. Są łatwe w obsłudze i mają wiele funkcji, które umożliwiają tworzenie rozmaitych kaw i napojów na bazie kawy. Jednocześnie są najdroższe, głównie ze względu na to, że dają szereg możliwości pod względem parzenia kaw. Dlatego też są użytkowane nie tylko w domach, ale również w niewielkich kawiarniach czy cukierniach, w których serwuje się też kawę.
Czym cechuje się ekspres automatyczny?
Jest bardzo łatwy w obsłudze – urządzenie takie najczęściej jest wyposażone w specjalne elementy i funkcje, które umożliwiają za jednym przyciskiem mielenie ziaren, parzenie kawy, spienianie mleka i czyszczenie ekspresu.
Umożliwia personalizację kaw – w większości modeli możliwe jest indywidualnie ustawianie stopni mocy parzenia, temperatury, proporcji mleka czy wody.
Ma wbudowany młynek – nie wszystkie, ale dużo ekspresów automatycznych ma wbudowany młynek, który mieli na świeżo ziarna tuż przed zaparzeniem.
Ma rozbudowane funkcje – ekspres automatyczny z reguły umożliwia przygotowanie różnego rodzaju kaw.
Umożliwia automatyczne czyszczenie – samoczyszczenie czy odkamienianie to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, którym zależy na przedłużeniu żywotności.
Jest wyposażony w wygodny panel sterowania – może to być ekran dotykowy lub specjalne przyciski, ułatwiające intuicyjne korzystanie z urządzenia.
Szybko przygotowuje kawę – praca ekspresu automatycznego najczęściej jest o wiele szybsza niż innego rodzaju ekspresów. Dzięki temu można przygotować kawę w o wiele krótszym czasie.
Ma stylowy design – ekspresy automatyczne są modne i mają bardzo eleganckie wzornictwo. Pasują do wielu stylów kuchni czy kawiarenek.
Jest droższy niż inne rodzaje ekspresów – najczęściej cena jest wyższa niż np. ekspresu kapsułkowego ze względu na tworzywo, szereg funkcji i łatwość użytkowania.
Na tej podstawie można stwierdzić, że ekspres automatyczny ma swoje wady i zalety, jednak o wiele więcej jest plusów. Sprawdzi się zwłaszcza u osób, którym zależy na rozbudowanej technologii i nie zadowolą się prostotą oraz podstawowymi funkcjami. Z pomocą takiego ekspresu można eksperymentować, tworzyć niebanalne, pełne pomysłu kawy. Jego jakość wpływa też na sam smak. Ziarna mielone są tuż przed parzeniem, a samo zaparzanie odbywa się pod odpowiednim ciśnieniem i w optymalnej temperaturze, aby maksymalnie wydobyć walory smakowe. Właśnie dlatego takie ekspresy to podstawowy element lokalu, ale też domów wymagających kawoszy.
Ekspresy kapsułkowe – charakterystyka
Swego czasu prawdziwy boom na rynku zrobiły ekspresy kapsułkowe. Są one alternatywą dla droższych i bardziej wymagających maszyn, zwłaszcza dla osób, które lubią kawę i chcą szybko przygotowywać ją w zaciszu własnego domu. Po dziś dzień sporo osób wybiera je jako swoje pierwsze urządzenie.
Czym cechuje się ekspres kapsułkowy?
Jest łatwy w obsłudze i niewymagający – aby z niego korzystać, nie trzeba poświęcać wiele czasu na zapoznanie się z funkcjami. Często wymaga jedynie umieszczenia wybranej kapsułki i dotknięcia jednego przycisku, żeby zaparzyć kawę.
Szybko przyrządza kawę – wiele modeli przygotowuje kawę nawet w kilka sekund.
Kawa zawsze smakuje konsekwentnie – chodzi tutaj o porcję kawy, jaka zawsze jest dokładnie odmierzona do przygotowania jednej kapsułki. Dlatego też, jeśli dana kapsułka Ci posmakuje, możesz mieć pewność, że zawsze będzie smakowała tak, jak wcześniej.
Daje szeroki wybór smaków – do popularnych modeli możesz dobre rozmaite smaki kapsułek, dzięki czemu możliwe jest łatwe eksperymentowanie z różnego rodzaju kawami.
Wymaga minimalnej konserwacji – ekspresy kapsułkowe nie są wymagające pod względem czyszczenia czy konserwacji, ale mogą mieć z tego powodu krótszą żywotność.
Jest mały – kompaktowe rozmiary sprawiają, że wiele osób wybiera go do mniejszych kuchni, gdzie zajmuje niewiele miejsca.
Ma tylko podstawowe funkcje – można zaobserwować w nich mniejszą elastyczność w możliwości dostosowania ustawień np. dotyczących zaparzania. Nie można personalizować mocy czy proporcji, bo są one zależne od wybranej kapsułki.
Cena kawy jest wyższa – kapsułki nie są tanie, dlatego koszt na jedną filiżankę kawy będzie wyższy niż w przypadku ekspresu tradycyjnego.
Nie zawsze jest eko – kapsułki generują wiele odpadów w porównaniu do standardowych metod parzenia. Są jednak dostępne opcje ekologiczne, które chętnie wprowadza coraz więcej producentów.
Jak widać, również ekspresy kapsułkowe mają swoje słabe i mocne strony. Warto wszystkie dokładnie przemyśleć, zanim zdecydujesz się na postawienie na tę lub inną opcję. Jeśli zależy Ci na minimalnej obsłudze i szybkim parzeniu kawy, urządzenie takie może okazać się trafne. Będzie jednak droższe i prawdopodobnie nie będziesz użytkować go tak długo, jak pozostałe. Coraz częściej pojawiają się też informacje o substancjach zawartych w kapsułkach kawowych. Można spotkać się z opinią, że w składzie mało jest zawartej kawy, a więcej dodatków, co niekoniecznie zadowoli prawdziwych koneserów.
Ekspres manualny/kolbowy – charakterystyka
Inaczej nazywa się je ekspresami kolbowymi. W przeciwieństwie do tych automatycznych, cały proces zaparzania kawy zależy od ingerencji człowieka. Takie urządzenie posiada specjalną pompę, która wytwarza wysokie ciśnienie, niezbędne do parzenia zmielonych ziaren. Ekspresy manualne są wyposażone też w bojler, który grzeje wodę. Nie sprawdzą się w każdym przypadku, gdyż obsługa wymaga obeznania. Ekspresy kolbowe będą jednak dobrym wyborem dla osób, które chcą mieć kontrolę nad przygotowywaniem kawy.
Czym cechuje się ekspres manualny/kolbowy?
Masz pełną kontrolę nad procesem parzenia – nadzorujesz, a co więcej – sterujesz, każdym etapem przygotowywania kawy (mielenie ziaren, regulacja ciśnienia, wybór temperatury).
Wymaga umiejętności – zazwyczaj prawidłowo obsługują go ci, którzy mają już jakieś doświadczenie w pracy z tym urządzeniem. Ich obsługa wymaga wiedzy i praktyki, co będzie atrakcyjne dla osób, które chcą bardziej wdrożyć się w świat baristyczny.
Umożliwia eksperymentowanie – z powodu manualnego sterowania, ekspres kolbowy daje dość szerokie pole do popisu pod względem różnych rodzajów mielenia, doboru ilości kawy, nadzoru ciśnienia czy czasem ekstrakcji. W ten sposób można znaleźć swój idealny smak lub przygotować coraz to bardziej oryginalne kawy i napoje na jej bazie.
Wymaga większej ilości czasu – nie przygotuje kawy tak szybko, jak wyżej wspomniane ekspresy. Wszystko jest bardziej czasochłonne.
Lepszy smak – wiele osób zgodzi się co do tego, że kawa przygotowana z ekspresu manualnego jest o wiele smaczniejsza niż inne. Dlatego coraz więcej profesjonalnych kawiarni decyduje się na wyposażenie obiektu właśnie w taki rodzaj urządzenia i odpowiednie przeszkolenie pracowników.
Wymaga regularnej konserwacji – niezbędne jest czyszczenie po każdym użyciu.
Z pewnością ekspres manualny będzie dobrym pomysłem dla osób, które oczekują czegoś więcej niż standardowej kawy. Jeśli chcesz eksperymentować, dowiedzieć się więcej ze świata kawy, poznać różne metody przygotowywania napojów kawowych, czy po prostu interesuje Cię praca z urządzeniem, postaw na ekspres kolbowy. Ceny wahają się w zależności od modelu, funkcji i producenta.