Może kawkę?

Kto to wszystko ogarnie — chemia do czyszczenia ekspresów automatycznych i kolbowych.

 

Płyn lub granulki do czyszczenia obiegu mlecznego — Obieg mleka

To bardzo ważna kwestia dla fanów kaw mlecznych. W ekspresach automatycznych po kilkunastu minutach od zrobienia kawy z mlekiem następuje płukanie systemu mlecznego. I na tym koniec? Nie, samo wypłukanie nie wystarczy. Każdy z was zapewne wie, jaki zapach ma zepsute mleko… nic przyjemnego. Zaschnięte w przewodach mleko, nie tylko wpłynie na jakość spieniania przy następnych kawach, ale przede wszystkim jest niezdrowe! Powstające bakterie trafiają do naszej świeżo zaparzonej, mlecznej kawy, a następnie…mogą zostać z nami na dłużej. Urządzenie, płucząc przewody wodą, nie jest w stanie pozbyć się tłuszczu, białka i innych zabrudzeń, tutaj musi wjechać chemia! Pamiętajcie, żeby chemii używać nie tylko, kiedy poprosi nas o to ekspres. Odpowiednia częstotliwość to czyszczenie systemu raz dziennie, pod warunkiem że był używany. Dzięki regularnemu stosowaniu odpowiednich detergentów ekspres będzie działał sprawnie i dłużej zachowa swoją wydajność, pianka mleczna będzie puszysta i smaczna. Zalecamy również, przynajmniej raz w tygodniu rozebrać przystawkę do spieniania mleka i wyczyścić ją ręcznie. Da nam to pewność, że obieg ten jest w pełni gotowy do działania.

Tabletki, proszek do czyszczenia obiegu kawy — Obieg kawy

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego warto regularnie czyścić obieg kawy w ekspresie? Chociaż może wydawać się to uciążliwym zadaniem, warto zainwestować trochę czasu i zadbać o zdrowie swojego ekspresu, aby utrzymać niezmienny smak i aromat kawy. Kawa składa się w około 7-17% (zależnie od rodzaju) z tłuszczy, a te pozostawione na wewnętrznych ściankach ekspresu, zbierają resztki kawy i zamieniają się w osad, pogarszając jakość każdego następnego napoju… Ekspres poinformuje nas, kiedy powinniśmy użyć środków do czyszczenia, zazwyczaj poprosi o to po około 150/200 kawach. Bardzo często w przypadku używania ekspresów w biurach i ilości kaw, które są tam przygotowywane, jest to raz dziennie. Ponadto czysty obieg kawy pozwala na zachowanie odpowiedniego ciśnienia oraz temperatury w ekspresie, co wpływa na jakość napoju. Dzięki regularnemu czyszczeniu unikniesz również nieprzyjemnych zapachów oraz bakterii, które mogą rozwijać się w zanieczyszczonym obiegu kawy.

Płyn, tabletki lub proszek do odkamieniania — Obieg wody

Niezależnie od tego, jakich używacie ziaren, czy jaką metodą parzycie kawę, najważniejsza zawsze będzie jakość wody! Dlatego tak istotne jest, aby była ona świeża i przefiltrowana. Jednak nawet najwyższej jakości woda, przy podgrzewaniu pozostawia wewnątrz ekspresu osady. Pomijając już znaczne pogorszenie się smaku kawy z „zakamienionego” ekspresu, brak stosowania odkamieniacza może narazić nas na spore koszta! Nagromadzenie tego niebezpiecznego nalotu na wewnętrznych uszczelkach urządzenia prowadzi do ich osłabienia i finalnie skutkuje koniecznością wymiany. Proces odkamieniania należy wykonać po około 200 sporządzonych napojach, ale tu przyjdzie nam z pomocą elektronika, która po odpowiednim zaprogramowaniu i „poinformowaniu” ekspresu, jakiej twardości wodę stosujecie i jednocześnie po przelaniu określonej ilości wody ekspres poinformuje nas o konieczności wykonania tego cyklu czyszczenia. Konieczne jest tu napomknięcie na temat filtracji wody, bo jeżeli takową macie i stosujecie, częstotliwość konieczności odkamieniania znacznie się wydłuża, ekspres będzie o to „dbał” – ale to opowieść na inny blog. Pamiętajcie, nie odwlekajcie tego i zastosujcie odpowiednie proporcje detergentu w stosunku do wody — każdy producent precyzyjnie to określa. Bardzo dobre efekty „odkamieniania”uzyskamy, stosując wodę o temperaturze około 40-50 ºC — odkamienianie będzie wtedy skuteczniejsze.

Granulki-ziarenka do czyszczenia żaren młynka

Młynki do ekspresów profesjonalnych są szczególnie narażone na gromadzenie się olejów i pozostałości kawy ze względu na ilość przemielanej kawy. Mogą one wpływać na smak i aromat napoju. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie młynka, a najlepszym sposobem na to jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych. Chemia do czyszczenia młynka usuwa drobinki kawy, które oklejają się na ściankach młynka oraz tłuszcz, który mamy w kawie. Dzięki regularnemu czyszczeniu unikniesz także mieszania różnych smaków kawy w szczególności, jeśli stosujesz aromatyzowane sztucznymi olejkami ziarna. Na domiar złego, oblepione żarna młynka mogą przekładać się na pogorszenie jakości mielenia, a nawet całkowitą blokadę młynka. Młynek kawy, poza czyszczeniem granulkami wymaga czyszczenia manualnego, wnętrze Hoppera kawy, wysyp zmielonego ziarna-wszystko to robimy bez płynów, które mogą pozostawić aromaty, które później przenikną do kawy, a tego nie chcemy. Jeżeli nie czujecie się na siłach, aby zrobić to samodzielnie, proponujemy się do nas zgłosić, młynek rozbierzemy, wyczyścimy, sprawdzimy jakość żaren i wyregulujemy pod odpowiednią kawę.