Może kawkę?
herbata speciality

Herbata specialty – czyli jaka to herbata?

Udostępnij

Rozkoszujesz się w herbatach? Uwielbiasz sięgać po nietypowe, pyszne i zachwycające w smaku i aromacie napoje? A doszły do ciebie słuchy o herbacie speciality? Jeśli nie, to nie musisz przegapić porcji tajemnic, o których zaraz Ci opowiemy. Rewolucyjna zmiana w podejściu do smaku herbat to nie fantazja pasjonatów, ale wyjątkowe rozwiązanie. Herbata staje się coraz bardziej wyrafinowana –  w tym względzie wyraźnie naśladuje kawy, które również określane są mianem speciality.

Czym jest herbata speciality?

Jak już sama nazwa sugeruje, absolutnie nie jest to zwyczajna herbata – jak ta, którą znamy z osiedlowych sklepów czy supermarketów. Herbaty speciality daje przede wszystkim niezwykłe doznania pod względem smaku i aromatu, co dzieje się za sprawą starannie wyselekcjonowanych liści.

Bardzo istotna jest w tym przypadku uprawa – plantatorzy przygotowujący uprawy do herbat speciality myślą właśnie o tym, aby zmaksymalizować walory smakowe. A gra jest warta świeczki. Dla tych, którzy stanowią pewne, sprawdzone źródło takich herbat jest to powód nie tylko do dumy, ale i gwarancja sprzedaży herbat właśnie pod szyldem speciality. Nie zdziwi w końcu nikogo, że takie herbaty są zdecydowanie droższe od tych standardowych.

Kiedy jest to herbata najwyższej jakości?

Gwarancja wysokiej jakości herbaty jest uzależniona od wielu czynników. Zacząć można od podstawy, czyli od kraju oraz regionu pochodzenia liści herbaty. Nie wszędzie można dobrze uprawiać herbaty – nie każdy region zapewni odpowiednie warunki wzrastania. A to jest kluczowe. Tym bardziej że herbaty speciality stawiają na najlepsze warunki naturalne! W uprawie tych herbat nie stosuje się sztucznych środków chemicznych do walki np. ze szkodnikami. Plantatorzy muszą stawiać na inne sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Nie można też zapominać o tym, że pora zbioru liści herbaty jest kluczowa. Najwyższa jakość pochodzi z wiosennego, pierwszego zbioru, z przełomu marca i kwietnia. Jest to tzw. first flush. W przypadku herbaty speciality jeszcze ewentualnie letnie zbiory można uznawać za godne zaufania.

Jakość liści z krzewu herbacianego będzie najwyższa, jeśli nie będzie się ich zbierać przez cały rok, tylko właśnie we wskazanych okresach. Jest to dość oczywiste – roślina musi się odbudować. Nadmierna eksploatacja krzewu byłaby więc błędem. Zamiast tego plantatorzy stawiający na herbaty speciality dają roślinom czas na odzyskanie sił i ponowne nabranie najlepszych wartości odżywczych, oraz wyjątkowego smaku.

W tej herbacie wszystko ma znaczenie!

Każdy element możemy zmienić, wpływając na smak i aromat herbaty. Przykładem może być podejście do proponowanych temperatur parzenia i czasu zaparzania. W herbacie speciality odstępstwo od tych wskazań pozwoli na uzyskanie zupełnie innych nut smakowych.

Istotne jest również to, jak zbiera się liście herbaty i w jaki sposób są obrabiane. W przypadku herbaty speciality mowa o zbieraniu pełnych liści z pączkami. Jednocześnie proces obróbki jest ograniczony. To sprawia, że herbaty speciality są jak najmniej przetworzone.  To też wpisuje się w popularny, a przede wszystkim prawdziwy pogląd na temat tego, że im bardziej przetworzone jest jedzenie i picie, tym mniej jest korzystne dla naszego zdrowia.

Warto określić jakość herbaty

Wbrew pozorom może to zrobić każdy z nas. Wystarczy wczuć się, wykorzystać jak najwięcej zmysłów i poczuć herbatę. Przy zakupie herbaty mającej na opakowaniu napis „premium” czy też określanej jako herbata speciality warto sprawdzić, co jest w jej opisie. Powinny być tam informacje m.in. o tym, w jakim regionie i w jakiej porze doszło do zbioru liści. Powinny być również wskazania odnośnie do tego, czy to pełne liście były wykorzystane przy przygotowaniu tej herbaty.

Doskonałym pomysłem jest sięganie po herbaty z certyfikatem potwierdzającym jej organiczność, a także kupowanie herbaty w specjalnie przeznaczonych do tego sklepach. Szukanie takich herbat w supermarketach może być zadaniem karkołomnym, żeby nie powiedzieć, że niemożliwym.

Filozofia herbaty speciality

Rodzajów herbat speciality jest bardzo wiele. Mogą to być odmiany zielonej herbaty, a nawet czarnej. W zasadzie to nie w jej kolorze tkwi sedno wyjątkowości. Można zauważyć pewną filozofię kryjącą się pod tymi naparami. Z jednej strony jest to chęć dostarczenia najwyższej jakości liści, które będą niezwykle smaczne, a także bogate w wartości odżywcze. Również zagwarantowanie możliwości poznawania zupełnie nowych smaków. Jest to jednak również filozofia miłości do natury.

To widać w ekologicznym aspekcie uprawy i obróbki herbaty speciality. Nie stosuje się tu sztucznych środków chemicznych, jak to już podkreśliliśmy – wraz z tym, że obróbka jest również zminimalizowana. Dla osób szukających naparów zdrowych, pozbawionych chemii, a jednocześnie gwarantujących wyjątkowe doznania dla zmysłów węchu i smaku – herbaty speciality są tym, co koniecznie trzeba wypróbować!

Ostatnie nowości

kawa z syropem

Jaki syrop do kawy wybrać?

Wybierając kawiarnie na mieście, bardzo często decydujemy się na lokale, które oferują kawy spoza standardowego repertuaru. Bardzo dużym wzięciem cieszą się kawy z syropami smakowymi.

Czytaj więcej