Może kawkę?

Baristyka dotyczy profesjonalnego parzenia kawy na różne sposoby. Wiedzę na ten temat możemy zdobyć np. biorąc udział w odpowiednich szkoleniach. Umiejętności po profesjonalnym kursie mogą przydać się nie tylko osobom, które zamierzają pracować w kawiarni czy restauracji. Szkolenia baristyczne dedykowane są nie tylko osobom, które zamierzają rozpocząć pracę w tym zawodzie, ale także prawdziwym wielbicielom kawy, którym zależy na dodatkowych umiejętnościach, pozwalających  profesjonalnie przyrządzić ulubiony napój w odpowiedni sposób. Jak zostać baristą? Ile trwa zdobywanie doświadczenia i czy szkolenia baristyczne są wystarczające?

 

Sprawdź nasze szkolenia baristów!

Kim jest barista?

Kawa jest bardzo popularnym napojem na całym świecie, powstaje coraz więcej kawiarni oferujących szerokie menu. Miłośnicy kawy poszukują więc coraz to nowszych wariacji na temat ulubionego napoju, a klasyczna latte czy cappuccino mogą z czasem stać się nudne. Jak zostać baristą i zdobyć umiejętności niezbędne do przygotowania kawy?

Nawet przygotowanie prawdziwego latte wymaga sporej wiedzy i umiejętności, a tego typu szkolenia umożliwiają zgłębienie tajników zawodu. W Polsce zawód baristy dopiero się rozwija, co stanowi dobrą okazję dla wielu młodych osób, które poszukują pracy w tym kierunku. Umiejętności baristyczne pomogą nam zdobyć zatrudnienie w hotelach i restauracjach.

Kurs na baristę pozwala zdobyć podstawowe umiejętności jak parzenie kawy, a także dodatkowe zdobienie napoju. Na kolejnych etapach szkolenia zgłębia się coraz bardziej tajniki dotyczące kawy, jej odmian oraz serwowania napoju.

Kto może zostać baristą?

Barista to zawód dla osoby, która lubi pracę z ludźmi, ponieważ opiera się na codziennym kontakcie z klientem. Dodatkowo kandydat powinien wykazywać się wysoką kulturą osobistą, a także zdolnościami manualnymi i pasją. Należy pamiętać, że barista jest prawdziwym znawcą kawy i nie musi pracować jedynie w restauracjach czy kawiarniach. Dla wybitnych osób istnieje możliwość udziału w mistrzostwach Polski baristów, a zdobycie tytułu w tym konkursie pozwala na reprezentowanie kraju na Mistrzostwach Świata Barista.

Jakie cechy powinien posiadać barista?

    • Umiejętność nawiązywania kontaktów interpersonalnych (praca z klientem).

    • Zręczność i wysoki poziom zdolności manualnych.

    • Kreatywność.

    • Życzliwość, komunikatywność i nastawienie na klienta.

    • Gotowość do systematycznego doskonalenia umiejętności (udział w kursach i szkoleniach).

    • Umiejętność zachowania spokoju w każdej sytuacji.

Must have baristy – niezbędne akcesoria

Wiedza i umiejętności to z pewnością najważniejsze elementy w pracy baristy. Jednak oprócz nich potrzebne są pewne akcesoria dla baristów, które usprawniają pracę. Przydadzą się także w przypadku miłośników kawy, chcących eksperymentować z różnego rodzaju sposobami jej parzenia.

    • Młynek do kawy – najlepszy będzie taki, który posiada różne stopnie zmielenia ziaren.

    • Waga – niezbędna do odważania kawy.

    • Termometr – poleca się zakup termometru z dwiema sondami.

    • Łyżka degustacyjna – przyda się zwłaszcza na początku pracy do próbowania napojów i oceny wyrobów.

    • Tamper –  służy do ubijania zmielonej kawy. Tamper umożliwia uzyskanie odpowiednio intensywnego espresso.

    • Odbijak na fusy – przyda się do szybkiego wyrzucenia fusów po przeprowadzeniu ekstrakcji.

    • Pisak do latte art i/lub nakładki z szablonami – dzięki nim można stworzyć wzory na spienionym mleku.

Czego nauczysz się na szkoleniu baristycznym?

Profesjonalne szkolenia dla baristów prowadzone są przez członków Światowego Stowarzyszenia Kawy Speciality (SCA), a także trenerów Coffe Skills Program. Dzięki temu są to kursy na bardzo wysokim poziomie. Dedykowane są dla pasjonatów pragnących poszerzyć swoją wiedzę, ale przede wszystkim dla tych, którzy zawodowo zajmują się serwowaniem kawy. Profesjonalne kursy pozwalają na rozwinięcie kompetencji i zdobycie nowej wiedzy. Dodatkowo mamy możliwość dostępu do ciekawych zajęć rozwijających umiejętności łączących praktykę z wiedzą na temat gatunków kaw.

Na szkoleniach bariści mogą nauczyć się:

    • Pracy z klientem;

    • Zaparzania espresso na wiele różnych sposobów;

    • Rozróżniania gatunków ziaren kawy oraz typów mleka;

    • Przyrządzania napojów z dodatkiem mleka;

    • Jak dbać o sprzęt baristyczny i jak z niego odpowiednio korzystać.

Jak wygląda szkolenie baristyczne?

Często wybierając się na taki kurs chcemy dowiedzieć się, jak będzie wyglądać i czego dowiemy się na poszczególnych etapach. Umiejętności praktyczne oraz szczegółowa wiedza zapewnią sukces w zawodzie baristy.

Zazwyczaj kurs dla baristów składa się z trzech poziomów:

    1. Podstawowy: obejmuje podstawy wiedzy teoretycznej dotyczące ziaren kawy, obróbki i parzenia. Jest to z reguły najkrótszy z etapów. W trakcie tego kursu nauczysz się:
    2. Rożnych gatunków kawy (Arabica, Robusta, Liberica, Coffea Decreosei), jak je rozróżniać i czym charakteryzuje się każda z nich.
    3. Zapoznasz się z różnymi rodzajami kawy (Latte, Cappuccino czy Macchiato) oraz jak je przyrządzać.
    4. Obsługi profesjonalnego ekspresu.
    5. Sposobów parzenia kawy.
    6. Wypalania kawy (techniki wypalania oraz jak stopień wypalania wpływa na smak i aromat kawy)

    • Zaawansowany: jest to poziom kierowany do osób z pewnym doświadczeniem. Osoby biorące w nim udział muszą mieć bardzo dobrze opanowane podstawy i chcą doszlifować swoje umiejętności. Kurs zaawansowany kończy się egzaminem.

    • Profesjonalny: jest to kurs na najwyższym poziomie dedykowane dla tych, którzy chcą zgłębić wszelkie tajniki wiedzy dotyczące ziaren kawowca oraz sposobów ich zaparzania.