Może kawkę?

Jakie są zdrowotne właściwości kawy – 10 najważniejszych

Udostępnij

Jesteś smakoszem kawy? Lubisz ten czarny i pobudzający napój? Jednak zastanawiasz się, czy kawa jest zdrowa i bezpieczna? Zapoznaj się z listą zalet tego czarnego naparu i poznaj właściwości kawy! To właśnie one sprawiają, że niemal każdy powinien zdecydować się na jej picie. 

Kawa dobra na redukcję stresu 

Obecnie każdy z nas każdego dnia narażony jest na nadmierny stres. Niestety wysoki poziom stresu jest niezdrowy, a nawet niebezpieczny dla człowieka. Co więc zatem zrobić, by zredukować poziom stresu w ciągu dnia? Sięgnij po kawę! Doskonałym wyborem jest klasyczna kawa. Właściwości zdrowotne kawy skupiają się głównie na obniżaniu poziomu stresu. Dla wielu osób już sam jej zapach działa relaksująco. Dodatkowo napar ten ma w sobie związki chemiczne, które doskonale wpływają na układ nerwowy i przyczyniają się do obniżenia poziomu stresu w organizmie. Tak więc jeśli czujesz się zestresowany lub czeka Cię ważne spotkanie w pracy, napij się kawy, a poziom stresu z pewnością się zmniejszy. 

Picie kawy obniża ryzyko cukrzycy 

Cukrzyca zaliczana jest obecnie do chorób cywilizacyjnych. To więc oznacza, że każdy może być narażony na zachowanie na cukrzycę. Chcąc chronić się przed zachorowaniem warto zdecydować się na zastosowanie produktów, które naturalnie obniżają ryzyko rozwoju cukrzycy. W 2009 roku wykonane zostały badanie naukowe, które udowodniły, że picie kawy obniża ryzyku zachorowania na cukrzycę nawet o siedem procent. Tak więc wystarczy wypić jedną filiżankę kawy dziennie, by zapobiec rozwojowi cukrzycy. 

Kawa dobra na zwiększenie libido 

Zastanawiasz się jeszcze jakie właściwości ma kawa? Wpisując hasło takie jak „kawa właściwości” możesz dowiedzieć się, że jest ona doskonałym afrodyzjakiem. Tak więc może skutecznie podnosić libido. Warto jednak wiedzieć, że kawa działa również na potencję mężczyzn. Badania na grupie mężczyzn udowodniły, że panowie, którzy piją od dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie mają mniejsze problemy z potencją, niż mężczyźni, którzy nie piją jej wcale. To bardzo ważna właściwość kawy, której nie można ignorować. Coraz więcej par skarży się na problemy z libido lub potencją. Stres, szybki tryb życia, a także problemy ze zdrowym odżywianiem sprawiają, że spada ochota na seks zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. A wystarczy regularnie sięgać po kawę, by na nowo nabrać ochoty na zbliżenia. 

Kawa jako doskonały antydepresant 

Zima, jesień i początki wiosny to okresy, w roku, podczas których my Polacy jesteśmy najbardziej narażeni na stany depresyjne. Przemęczenie i niski poziom naturalnego światła i duży stres to czynniki zwiększające ryzyko rozwoju depresji, a także innych chorób psychicznych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy kawa doskonale poprawia nastrój. Jej zaletą jest to, że po wypiciu czarnego napoju dochodzi do podniesienia poziomu serotoniny i dopaminy w organizmie. To substancje odpowiadające za dobry nastrój. Tak więc jeśli nie chcesz narażać się na stany depresyjne koniecznie sięgnij po jedną filiżankę kawy dziennie. 

Picie kawy poprawia krążenie krwi 

Przeprowadzono również badania na temat wpływu kawy na krążenie krwi. Okazuje się, że picie kawy przyczynia się do poprawienia przepływu krwi w naczyniach krwionośnych o nawet trzydzieści procent. To więc oznacza, że picie czarnego naparu poprawia pracę naczyń krwionośnych. Co to właściwie oznacza dla organizmu? Poprawa krążenia przyczynia się przede wszystkim do lepszego dotlenienia komórek w organizmie. To zaś ma doskonały wpływ na działanie całego organizmu. 

Kawa to naturalny spalacz tłuszczu! 

W dzisiejszych czasach wiele osób ma problem z otyłością lub nadwagą. Nie można zapominać o tym, że otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka osób w każdym wieku. Wiele osób mających problem ze spaleniem nadmiernej tkanki tłuszczowej sięga po suplementy diety, które zwane są spalaczami tłuszczu. Niestety wiele z tych produktów ma negatywny wpływ na zdrowie, a co więcej ich działanie nie zawsze jest skuteczne. Jeśli chcesz zacząć spalać tłuszcz w bezpieczny sposób sięgaj po naturalne spalacze tłuszczu, które masz na wyciągnięcie ręki i dostępne są w naprawdę atrakcyjnych cenach! Dobrym przykładem jest kawa. Działanie kawy jako spalacz tłuszczu zostało udowodnione badaniami. Kawa bogata jest w kofeinę, która ma duży wpływ na proces przemiany materii. Badania udowodniły, że kofeina jest w stanie zwiększyć spalanie tłuszczu nawet o dwadzieścia procent. Kawa jest więc idealnym produktem, który powinien znaleźć się w diecie osób chcących pozbyć się nadmiernych kilogramów w bezpieczny i naturalny sposób. 

Picie kawy zmniejsza ryzyko występowania choroby Parkinsona 

Badania naukowe wykazały, że kofeina, która w dużych ilościach znajduje się w kawie jest w stanie obniżyć ryzyko zachorowania na Parkinsona nawet o sześćdziesiąt procent. Jest to bardzo ważny fakt o kawie, o którym warto pamiętać, ponieważ obecnie nie znaleziono jeszcze żadnego skutecznego leku na chorobę Parkinsona, a jak wiadomo obniża ona jakość i komfort życia. 

Kawa jest bogata w antyoksydanty! 

Okazuje się, że kawa bogata jest w różne przeciwutleniacze. Antyoksydanty koniecznie powinny znaleźć się w diecie każdego z nas, ponieważ niszczą one wolne rodniki. To więc oznacza, że spowalniają proces starzenia się organizmu. Jeśli więc chcesz czuć się wiecznie młodo i mieć wiele energii, koniecznie sięgaj po filiżankę kawy dziennie. 

Antynowotworowe działanie kawy

Zawartość antyoksydantów i polifenoli w kawie sprawia, że chroni ona przed powstawaniem komórek nowotworowych w organizmie. Warto również wiedzieć, że przeciwutleniacze skutecznie zmniejszają stany zapalne w organizmie człowieka. To wszystko sprawia, że picie kawy może obniżyć ryzyko rozwoju nowotworów takich jak rak jelit, piersi lub wątroby. 

Picie kawy doskonale chroni przed działaniem promieniowania UV 

Zbliża się sezon letni, więc należy zapewnić sobie ochronę przed negatywnym działaniem promieniowania UV. Jeśli więc chcesz się opalać koniecznie zdecyduj się na picie tego napoju. 

Każdy powinien również wiedzieć, że picie kawy doskonale wpływa na stan cery. Polifenole zawarte w kawie przyczyniają się do zniwelowania wyprysków na skórze. Nie można również zapomnieć, że napój ten ma działanie pobudzające. Doskonale więc sprawdza się przed treningiem lub nauką. 

Kawa ma znacznie więcej właściwości, które sprawiają, że naprawdę warto po nią sięgać. Każdy jest w stanie znaleźć w niej coś dobrego dla siebie. A dodatkowo czarny napar zachwyca swoim aromatycznym i pobudzającym smakiem. 

Ostatnie nowości

kawa z syropem

Jaki syrop do kawy wybrać?

Wybierając kawiarnie na mieście, bardzo często decydujemy się na lokale, które oferują kawy spoza standardowego repertuaru. Bardzo dużym wzięciem cieszą się kawy z syropami smakowymi.

Czytaj więcej